Poznań pierwszy w Polsce wprowadza nowatorski program "Unplugged"

Autor: źródło - UM Poznań 2014-03-11 15:47:21
Miasto Poznań jako pierwsze w Polsce będzie realizować we wszystkich gimnazjach europejski program zapobiegania uzależnieniom "Unplugged". W tym celu podjęło współpracę z Uniwersytetem Medycznym im. Karola Marcinkowskiego w zakresie opracowania zasad wdrażania programu w poznańskich szkołach.
Program "Unplugged" (Przeciwdziałanie Przyjmowaniu Substancji Uzależniających przez Uczniów) jest szkolnym programem profilaktyki używania substancji psychoaktywnych (alkoholu, papierosów, narkotyków), przeznaczonym dla młodzieży w wieku 12-14 lat. Miasto Poznań podjęło decyzję o wprowadzenie programu do zajęć z uczniami I klas gimnazjum jeszcze w tym roku szkolnym. Program ten został już sprawdzony w siedmiu krajach europejskich - w Niemczech, Belgii, Szwecji, Austrii, Hiszpanii, Grecji oraz we Włoszech. Polega na prowadzeniu ciekawych warsztatów przez przeszkolonych nauczycieli i pedagogów, którzy na co dzień pracują z grupą klasową.

Pierwszym krokiem do realizacji programu "Unplugged" w Poznaniu była zorganizowana przez Miasto Poznań i Uniwersytet Medyczny Konferencja Naukowo-Dydaktyczna (11 marca 2014 roku), dotycząca założeń programu i wdrożenia go do zajęć szkolnych w poznańskich gimnazjach. Wkrótce zainteresowani nauczyciele i pedagodzy wezmą udział w warsztatach szkoleniowych i zostaną wyposażeni w materiały dydaktyczne. W kolejnych miesiącach, podczas zajęć w ramach programu, uczniowie będą uczestniczyć w odpowiednich ćwiczeniach, które wzmocnią w nich postawę opierania się negatywnym wpływom społecznym. Rekomendowany program ma wesprzeć szkoły w ich działaniach wychowawczych i profilaktycznych. Miasto przewiduje także kolejną edycję programu w 2015 roku.

Zagrożenie uzależnieniami wśród dzieci i młodzieży jest bardzo wysokie. Jak pokazują wyniki badań Najwyższej Izby Kontroli, ponad 31% uczniów było świadkiem zażywania narkotyków na terenie szkoły lub słyszało o tym z wiarygodnego źródła, aż 17% natomiast było świadkiem sprzedaży narkotyków na terenie szkoły lub o tym słyszało. Dane te znajdują także potwierdzenie w badaniach prowadzonych wśród poznańskich gimnazjalistów od 2007 roku. Wynika z nich, że rośnie liczba zachowań agresywnych, wraz z wiekiem wzrasta liczba uczniów deklarujących palenie i spożywanie alkoholu, a wśród uczniów klas III gimnazjum popularne staje się zażywanie marihuany, haszyszu i amfetaminy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u