Prezydent na Gali Niepodległości w Lublinie

Autor: Lubelski UW 2018-10-14 10:33:20
- Niepodległość to wielka łaska od Pana Boga, to ogromny dar, który my dzisiaj w tych czasach, w 2018 roku, sto lat po odzyskaniu niepodległości możemy przeżywać, kontemplować, możemy się tą niepodległością delektować – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek podczas otwarcia uroczystej Gali Niepodległości w lubelskim Centrum Spotkania Kultur.

- Pośród wielu czynników, które doprowadziły nas do tej niepodległości w 1918 roku, niewątpliwie jednym z najważniejszych, była polska kultura. Kultura ludowa, kultura podtrzymywana i rozwijana, pomimo terroru i prześladowań z powodu polskości, przez Polaków na wsi i w miastach– podkreślił wojewoda.

W gali z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

– Bardzo dziękuję za to, że mogę być tu dzisiaj z Państwem i właśnie w Lublinie – na miesiąc przed setną rocznicą powstania rządu 7 listopada 1918 roku – świętować z Państwem przy wspaniałych utworach i wspaniałej aranżacji, jaką za moment przedstawi tutaj „Mazowsze”, które jest absolutnie superprofesjonalne i niezawodne –mówił w Lublinie prezydent Andrzej Duda.

Centralnym punktem wydarzenia był występ Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego. Zaprezentowano m.in. tańce ludowe oraz pieśni patriotyczne, które na przestrzeni dziejów towarzyszyły Polakom w trudnych chwilach. „Mazowsze” należy do najbardziej znanych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. – Wyciska łzy z oczu tym, w jaki sposób prezentuje tak niezwykle ważne i wrośnięte w polską tożsamość elementy naszej kultury, naszego folkloru; tego wszystkiego, co od pokoleń dla nas tak bardzo ważne i co w ogromnym stopniu przez najtrudniejsze lata – właśnie wtedy, gdy Polski nie było na mapie Europy, świata – pozwoliło nam także przetrwać jako narodowi, wspólnocie – mówił o zespole Andrzej Duda.

W uroczystej gali uczestniczyli także m.in. poseł na Sejm RP Sylwester Tułajew, reprezentant marszałka Sejmu RP oraz prezesa Rady Ministrów, przedstawiciele rządu, parlamentu, środowisk kombatanckich oraz biznesu. W gronie tym znalazł się również wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk,

Prezydent wręczył flagę Rzeczypospolitej Polskiej prezesowi Fundacji Niepodległości Przemysławowi Omieczyńskiemu.

- Symboliczna, biało-czerwona na 100-lecie odzyskania niepodległości dla Fundacji Niepodległości - mówił prezydent Andrzej Duda.

Podczas uroczystej gali uhonorowane zostały osoby zasłużone dla niepodległości. Wojewoda lubelski wręczył Medale 100-lecia Odzyskania Niepodległości nadane przez prezesa Rady Ministrów, a następnie dyplomy i medale pamiątkowe wojewody dla przedstawicieli 10 organizacji patriotycznych, historycznych, paramilitarnych. Wyróżnienie za krzewienie postaw patriotycznych w sztuce otrzymał Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca Mazowsze im. Tadeusza Sygietyńskiego.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u