Galeria portretów Marszałków Sejmu II RP w Parlamencie

Autor: sejm.pl 2019-01-03 09:00:44
Siedmiu artystów - siedem portretów. Wyjątkowe upamiętnienie Marszałków Sejmu II RP na Wiejskiej, czyli galeria w gmachu głównym Izby, jest wydarzeniem bez precedensu w historii polskiego Parlamentu.

Po raz pierwszy w tym miejscu polityka i sztuka są tak blisko siebie, a dzieje Sejmu dwudziestolecia międzywojennego przypominają ci, którzy je bezpośrednio współtworzyli. - Byli to ludzie wybitni. Chcemy o nich pamiętać, tak jak chcemy objąć swoją pamięcią wszystkich parlamentarzystów, którzy zasiadali w Sejmie II RP i tych, którzy reprezentowali władzę ustawodawczą podczas funkcjonowania działalności Polskiego Państwa Podziemnego - mówił podczas listopadowej uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński, inicjator przedsięwzięcia.

W ramach ekspozycji zaprezentowane zostały portrety wszystkich Marszałków Sejmu II RP: Wojciecha Trąmpczyńskiego, Macieja Rataja, Ignacego Daszyńskiego, Kazimierza Świtalskiego, Stanisława Cara, Walerego Sławka i Wacława Makowskiego. Każdy z nich był przygotowywany przez innego artystę i właśnie z autorami portretów postanowiliśmy porozmawiać o tym niezwykłym, ale także specyficznym zadaniu. W swoich pracowniach opowiedzieli nam o zmaganiach z portretem, wyzwaniach warsztatowych, technice malarskiej, ale także odpowiedzialności jaka na nich ciążyła. W szczególnym roku dwóch rocznic, czyli 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz 550-lecia Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej, twórcy portretów podkreślają, że możliwość zaprezentowania prac w Sejmie to wielki honor i zaszczyt.

W materiale wideo wystąpili Antoni Cygan, Wieńczysław Pyrzanowski, Łukasz Zedlewski oraz Stanisław Chomiczewski. Gorąco zachęcamy do zapoznania się z reportażem: WIDEO

© 2018 Super-Polska.pl stat4u