Widowisko historyczne w 100-lecie odzyskania niepodległości

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2019-01-10 09:20:37
„Droga ku niepodległości” to tytuł widowiska historycznego przygotowanego z okazji obchodów 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego. W wydarzeniu, które zorganizowano 4 stycznia w pobliżu Bazyliki Imienia NMP w Inowrocławiu, wzięło udział kilkuset wykonawców występujących na trzech specjalnie przygotowanych scenach.

Widowisko zorganizował Społeczny Zespół „Niepodległa”, według scenariusza Edmunda Mikołajczaka (Honorowego Obywatela Miasta Inowrocławia). Realizacja tej wyjątkowej lekcji historii oraz pamięci możliwa była dzięki wsparciu m.in. Wojewody Kujawsko-Pomorskiego Mikołaja Bogdanowicza.

Licznie przybyli inowrocławianie oraz mieszkańcy okolicznych gmin mieli okazję obejrzeć wydarzenie szczególne, stanowiące widomy znak bohaterstwa tych wszystkich, którzy przed stu laty walczyli o niepodległość. W widowisku uczestniczyło kilkuset wykonawców, występujących m.in. na trzech scenach. Obecne były poczty sztandarowe. Organizatorzy przygotowali również prezentacje na telebimie, wydali okolicznościową jednodniówkę. Nie mogło zabraknąć apelu pamięci. Jak podkreślił Edmund Mikołajczak, najważniejszym przesłaniem dla współczesnych i kolejnych pokoleń jest dbanie o niepodległość, która wszak nie jest dana raz na zawsze.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u