"Dzieło, które stworzyło fundamenty ustrojowe nowoczesnej polskiej demokracji”

Autor: sejm.pl 2019-01-18 08:39:34
10 lutego 1919 r. odbyło się pierwsze posiedzenie Sejmu Ustawodawczego. Z okazji zbliżającej się setnej rocznicy tego wydarzenia posłowie, podczas 76. posiedzenia Sejmu, przyjęli przez aklamację uchwałę w sprawie uczczenia inauguracji historycznych obrad. "Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, doceniając znaczenie dzieła dokonanego przed stuleciem dla umocnienia państwa polskiego, wyraża najwyższy szacunek i składa hołd parlamentarzystom wchodzącym w skład Sejmu Ustawodawczego" - głosi treść przyjętego przez Sejm dokumentu.

Jak podkreślono w uchwale, dzieło Sejmu Ustawodawczego "stworzyło fundamenty ustrojowe nowoczesnej polskiej demokracji". "Zwołanie parlamentu uznajemy za ostateczny symbol odzyskania niepodległości i wskrzeszenia tradycji republikańskich po 123 latach rozbiorów. Ustawy przyjęte przez Sejm Ustawodawczy pozwoliły na ujednolicenie kraju, unifikację ziem wchodzących w skład trzech zaborów, a także odbudowę oświaty. Ratyfikując 40 traktatów międzynarodowych potwierdzono także znaczenie instytucji parlamentu w rozwijaniu polityki zagranicznej Rzeczypospolitej" - podkreślono w uchwale.

"Zwieńczeniem prac Sejmu Ustawodawczego było uchwalenie Ustawy z 17 marca 1921 r. - Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej, pierwszej nowoczesnej polskiej ustawy zasadniczej, która przyznała Narodowi władzę zwierzchnią i wprowadziła egalitarny ustrój republiki demokratycznej" - przypomniano w dokumencie, w którym zaznaczono również, że Sejm Ustawodawczy był platformą wymiany poglądów, poszukiwania konsensusu, symbolem zgody i tolerancji. "Zasiadali w nim posłowie o różnych orientacjach politycznych przedstawiciele odmiennych narodowości, wyznań, kultur, i grup społeczno-zawodowych. Szczególną cechą tego parlamentu była obecność w kobiet, które w roku 1918 wraz z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, uzyskały czynne i bierne prawa wybrocze".

© 2018 Super-Polska.pl stat4u