„Symbol siły, odwagi i ofiarności”. Marszałek Sejmu w 75. rocznicę udanego zamachu AK na „kata Warszawy”

Autor: sejm.pl 2019-02-05 08:57:17
W piątek 1 lutego br. w Warszawie odbyły się uroczystości upamiętniające zamach oddziału Kedywu Komendy Głównej Armii Krajowej na Franza Kutscherę. Dowódca SS i policji w dystrykcie warszawskim, zwany „katem Warszawy” zginął 75 lat temu od kul żołnierzy batalionu „Parasol”. Akcję przeprowadzono w warszawskich Al. Ujazdowskich, uczestniczący w niej żołnierze AK mieli od 15 do 29 lat.

„Młodzi ludzie wychowani w duchu patriotycznych wartości i narodowo-wyzwoleńczych tradycji gotowi byli do najwyższych poświęceń. Walczyli o niepodległą Polskę, walczyli również o swoją przyszłość. Wojna odebrała im młodość, przerwała marzenia, zburzyła to, co najcenniejsze - poczucie wolności i bezpieczeństwa” - napisał w liście do uczestników uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński.

Jak podkreślił, udana akcja stała się symbolem siły, odwagi i ofiarności, a poświęcenie żołnierzy AK biorących udział w zamachu, ich „miłość do ojczyzny i niezłomna postawa w czasie hitlerowskiego i sowieckiego totalitaryzmu stworzyły podstawy naszej niepodległości”. "Dzięki heroicznej odwadze i nieugiętej wierze w wolną Polskę żyjemy w suwerennym kraju" - dodał Marszałek Sejmu.

W uroczystościach, które odbyły się w miejscu zamachu, wziął udział Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk. Listy do zgromadzonych wystosowali także premier Mateusz Morawiecki i prezes PiS Jarosław Kaczyński.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u