Białostoczanie świętowali stulecie niepodległości miasta

Autor: Podlaski UW 2019-02-21 08:14:59
Wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski uczestniczył we wtorkowych głównych obchodach 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, przy którym złożył okolicznościowy wieniec.

Główne oficjalne uroczystości miały miejsce w sercu Białegosotku tj. na Rynku Kościuszki, przy pomniku marszałka Józefa Piłsudskiego. Obok wojewody podlaskiego Bohdana Paszkowskiego wzięli w nich też udział podlascy samorządowcy, służby mundurowe, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy. Po złożeniu wieńców i kwiatów przy pomniku, odbyła się defilada wojska i służb mundurowych.

Na zakończenie uroczystości, na przylegającym do Rynku Kościuszki budynku dawnego Archiwum Państwowego, odsłonięta została okolicznościowa tablica w hołdzie mieszkańcom Białegostoku walczącym o wolną Polskę, "w setną rocznicę przybycia do Białegostoku Wojska Polskiego oraz powrotu miasta do odrodzonej RP".

Obchody stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok potrwają kilka dni. Oprócz głównych uroczystości pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego, miejskie i wojewódzkie instytucje przygotowały szereg okolicznościowych wydarzeń i atrakcji, które przypominają mieszkańcom Podlasia o ważnej rocznicy.

Po głównych obchodach stulecia odzyskania niepodległości przez Białystok na Rynku Kościuszki, wojewoda podlaski wziął udział w prezentacji wypieków kół gospodyń wiejskich z Podlasia w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury, a także w śpiewaniu pieśni patriotycznych pod Teatrem Dramatycznym im. A. Węgierki.

Poznaliśmy "Białostoczan 100-lecia" Tytułem „Człowiek stulecia” uhonorowano 10 białostoczan ważnych dla historii Białegostoku wybranych w stulecie odzyskania niepodległości przez miasto. Ich nazwiska poznaliśmy na wtorkowej gali w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku. W wydarzeniu wziął udział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.

Dziesięciu białostoczan stulecia to ludzie żyjący, tworzący i pracujący na rzecz miasta przez ostatnie sto lat. Są to: Irena Białówna, Stanisław Bukowski, Tomasz Frankowski, Ryszard Kaczorowski, Mikołaj Kawelin, abp Edward Kisiel, Jerzy Maksymiuk, Seweryn Nowakowski, Jakub Szapiro i Mordechaj Tanenbaum. Wybrała ich specjalna kapituła złożona z przedstawicieli różnych środowisk. Galę uświetnił koncert zespołu Mazowsze.

19 lutego 2019 r. – stulecie odzyskania niepodległości przez Białystok Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Wtedy też z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Niemcy ewakuowali się do Prus Wschodnich. Dlatego datę 19 lutego przyjmuje się za symboliczny dzień „odzyskania niepodległości” przez Białystok.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u