Ks. Jan Szczepański odznaczony pośmiertnie. "To męczennik za wolność"

Autor: Lubelski UW 2019-02-21 08:27:53
Szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, minister Jan Józef Kasprzyk odznaczył pośmiertnie ks. Jana Szczepańskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz zachowania tożsamości narodowej i pracę duszpasterską. Odznaczenie odebrał syn chrzestny ks. Szczepańskiego Kazimierz Szczepański. W uroczystości w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wzięli też udział m.in. kombatanci oraz wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

- Ks. Jan Szczepański to męczennik pierwszej próby, za wiarę, za wolność, za Bożą wolność i ojczyznę. Można powiedzieć, ksiądz niezłomny i wyklęty. Jeden z tych kapłanów, których nie było mało w Polsce. To jest wielkie bogactwo naszego narodu, społeczeństwa i państwa. Bogactwo, którego nie było mało i śmiem twierdzić nie jest mało również dzisiaj. Ksiądz Jan Szczepański to wiejski proboszcz. Na wiejskich proboszczach przez cały okres 123 lat zaborów, przez II RP, przez lata okupacji niemieckiej i sowieckiej, okres stalinowski i okres PRL bazowaliśmy jako społeczeństwo. Ks. Jan Szczepański był świadomy wartości, które pielęgnował i doskonale wiedział, co go czeka – mówił wojewoda.

- Ks. Jan Szczepański to jedna z najpiękniejszych postaci naszych dziejów po wojnie. Niestety zapomniana, ale to jest zadanie dla nas, aby przywracać o niej pamięć, o człowieku, który zachował się w sposób niezwykle godny w latach powojennych i który za wierność Bogu i Ojczyźnie poniósł śmierć męczeńską. Był drogowskazem w walce o honor i niepodległość. Jego męczeństwo miało głęboki sens – mówił minister Kasprzyk.

Minister Kasprzyk wręczył także medale „Pro Patria” dla zasłużonych w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość ojczyzny. Medale otrzymali Andrzej Odyniec, prof. Maciej Jońca, Legia Akademicka KUL, Bartłomiej Piotr Grzeluszka, Bartosz Czajka, Michał Dworski i Damian Czapik.

Podczas uroczystości medalem okolicznościowym 90-lecia powstania Związku Sybiraków odznaczony został wojewoda lubelski Przemysław Czarnek, a także odbyła się prezentacja książki Zenobii Kitówny pt. „Poprzedził Popiełuszkę. Ksiądz Jan Szczepański 1980 -1948”. Ostatnim punktem uroczystości była projekcja filmu „Dar męstwa” o ks. Szczepańskim w reżyserii Weroniki Prażmo.

Minister Jan Józef Kasprzyk i wojewoda Przemysław Czarnek wzięli też udział w premierze filmu Obrona terytorialna – wczoraj, dziś, jutro. Premiera odbyła się w siedzibie lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej. Film w reżyserii Leszka Wiśniewskiego opowiadający o terytorialsach to kolejna produkcja powstała w TVP 3 Lublin.

- Dziękuję za znakomitą produkcję. Takie produkcje są przejawem nowej pedagogiki dumy, która zastąpiła po wielu latach pedagogikę wstydu. To powód do zaszczytu i do patrzenia w przyszłość z optymizmem. Powstanie Wojsk Obrony Terytorialnej i działalność 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. Zapory to jest niekwestionowany sukces ostatnich lat. Dla nas działalność LBOT to ogromne wzmocnienie bezpieczeństwa mieszkańców województwa lubelskiego – mówił wojewoda lubelski Przemysław Czarnek.

Podczas spotkania przyznane zostały medale „Pro Patria” za krzewienie patriotyzmu i propagowanie postaw niepodległościowych. ***

Ksiądz Jan Szczepański bezpardonowo i ostro wypowiadał się przeciwko ustrojowi sprowadzonemu ze wschodu, apelował z ambony by nie zapisywać się do partii. Za to został bestialsko zamordowany przez funkcjonariuszy UB. Ksiądz Jan Szczepański jest nazywany lubelskim ks. Popiełuszką czasów bierutowskich. Parafię w Brzeźnicy Bychawskiej objął w 1947 roku. Od samego początku głośno krytykował komunistyczne władze. Głosił patriotyczne kazania, mówił otwarcie o tym, że kościół jest prześladowany. Za to został uprowadzony ze swojej parafii w nocy z 22 na 23 sierpnia 1948 roku. Zginął w strasznych okolicznościach. Funkcjonariusze UB torturowali go, a następnie żywego i okaleczonego wrzucili do Wieprza. Zwłoki wypłynęły w Woli Skromowskiej pod Kockiem. Dziś w tym miejscu wierni postawili pamiątkową tablicę i krzyż.

Podczas śledztwa bezpieka winę za śmierć kapłana próbowała zrzucić na żołnierzy Batalionów Chłopskich. Pogrzeb ks. Szczepańskiego był wielką manifestacją sprzeciwu wiernych wobec komunistycznego terroru. Z danych historyków wynika, że tylko do 1953 roku. w Polsce zamordowano 37 księży i 54 zakonników.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u