Ponad 250 km morderczej drogi. W Racławicach Śląskich upamiętniono Ofiary Marszów Śmierci

Autor: Opolski UW 2019-03-01 07:17:29
Tegoroczne wojewódzkie obchody rocznicowe Marszu Śmierci odbyły się w Racławicach Śląskich. Mieszkańcy Opolszczyzny już po raz trzeci spotkali się aby upamiętnić ofiary nieludzkiej wyprawy z niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau do obozu Gross-Rosen w podwrocławskiej Rogoźnicy.

Racławice Śląskie obok Baborowa oraz Kałkowa – to kolejny przystanek na szlaku Marszów Śmierci. Mapa Miejsc Pamięci to wspólna inicjatywa wojewody opolskiego Adriana Czubaka, senatora Jerzego Czerwińskiego oraz Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Opolu, zapoczątkowana w 2017 r.

Wojewódzkie Uroczystości Upamiętniające Wszystkich Więźniów Niemieckiego Obozu Auschwitz-Birkenau Zamordowanych i Zmęczonych w Styczniu 1945 r. Podczas Marszów Śmierci w Racławicach Śląskich, rozpoczęły się od uroczystej mszy świętej, w której udział wzięli przedstawiciele władz rządowych, samorządowych, mundurowi oraz lokalna społeczność. Wśród gości znaleźli się również potomkowie Ofiar tragedii jak i jej naoczni świadkowie. Kolejnym punktem programu były uroczystości na placu przed Publiczną Szkołą Podstawową im. Jana Pawła II w Racławicach Śląskich, gdzie odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą wszystkim Ofiarom nieludzkiego marszu. Nie zabrakło Apelu Pamięci, Salwy Honorowej oraz złożenia wieńców i zniczy na pamiątkę wydarzeń z 1945 r.

- Najważniejsza jest pamięć i prawda historyczna. Bo, nawiązując do słów Marszałka Józefa Piłsudskiego, „naród który nie szanuje swojej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – mówił wojewoda opolski Adrian Czubak.

Wojewoda zauważył także, iż pomimo braku jednoznacznej informacji co do lokalizacji pochówku Ofiar Marszu Śmierci na terenie Racławic Śląskim to właśnie tu zamordowano tych, którzy szli najdłuższą, bo ok. 250 km, trasą w kierunku Gross-Rosen na Dolnym Śląsku.

Na zakończenie uroczystości w racławickiej szkole odbyła się uroczysta akademia wzbogacona m.in. panelem dyskusyjnym z udziałem historyków. Poruszającym była również prezentacja wywiadów z naocznymi świadkami niemieckiej zbrodni sprzed 74 lat. – To była wyjątkowo zimna noc. Mój dziadek otrzymał nakaz aby przenocować 500 mężczyzn w naszej stodole. Nie można było ich karmić, strażnicy zabraniali nam i sąsiadom przekazywania jakiegokolwiek jedzenia czy ciepłego napoju. To byli bardzo wycieńczeni ludzie, wielu z nich zmarło z wycieńczenia tej nocy. Ich ciała były wywożone zaprzęgami konnymi – wspominał jeden z mieszkańców Głogówka.

Organizatorami tegorocznych uroczystości byli Wojewoda Opolski, Burmistrz Głogówka, Naczelnik Delegatury IPN w Opolu, Opolski Kurator Oświaty.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u