„Od Biskupstwa Polowego do Ordynariatu”. Wystawa podsumowująca 100 lat działalności Duszpasterstwa Wojskowego

Autor: sejm.pl 2019-03-10 12:00:31
W warszawskich Łazienkach otwarto w piątek wystawę przygotowaną przez Centralną Bibliotekę Wojskową, która ukazuje posługę duchowieństwa wśród żołnierzy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.

W liście do uczestników uroczystości marszałek Sejmu Marek Kuchciński podkreślił, że godna podziwu służba kapelanów "kształtowała morale i patriotyczne postawy w armii. Zarówno w czasach konfliktów, jak i pokoju księża wspierali obrońców Ojczyzny”. „Potęga wojska tkwi bowiem nie tylko w umiejętnościach bojowych, lecz także w silnym duchu. Utworzenie Ordynariatu Polowego przez św. Jana Pawła II przywróciło posługę duszpasterską wśród żołnierzy, przerwaną latami komunistycznego zniewolenia. Od momentu powołania Ordynariatu wielu kapelanów z oddaniem towarzyszy naszym żołnierzom podczas niebezpiecznych misji poza krajem, razem z nimi zdając trudny egzamin z odwagi i odpowiedzialności” - napisał w korespondencji Marek Kuchciński. List odczytał doradca Marszałka Sejmu Sławomir Siwek.

W lutym minęła setna rocznica utworzenia przez papieża Benedykta XV Biskupstwa Polowego w Polsce. Obecnie tę rolę pełni Ordynariat Polowy w Polsce. Posługę pełnią kapelani wojskowi i służb mundurowych. Działalność ordynariatu została zahamowana w czasach PRL, a w jego miejsce powołano wtedy fasadowy Generalny Dziekanat Wojska Polskiego.

Ordynariat Polowy został przywrócony w Polsce w 1991 r. z woli św. Jana Pawła II, dlatego pomimo stuletniej historii duszpasterstwa wojskowego ordynariat miał tylko pięciu biskupów polowych. W diecezji wojskowej funkcjonuje obecnie 79 parafii i ośrodków duszpasterskich.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u