Upamiętnienie policjantów – ofiar reżimu stalinowskiego

Autor: Łódzki UW 2019-03-15 08:30:54
Uroczysta msza św. z okazji 100-lecia powstania Policji Państwowej i 90-lecia powstania Rodziny Policyjnej odbyła się w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łodzi. Wierni modlili się za pamięć poległych i pomordowanych funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP, będących ofiarami reżimu sowieckiego. W uroczystości wziął udział wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Policja państwowa powołana na mocy ustawy z dnia 24 lipca 1919 roku to znakomicie wyszkolona formacja. Jej funkcjonariusze zapewniali Polakom bezpieczeństwo a w 1939 roku walczyli o utrzymanie wolności. Bardzo wielu z nich poniosło śmierć z rąk zbrodniarzy z NKWD. Nie wyrzekli się swojej misji, do końca zachowali wierność wartościom. Pamiętajmy o nich zawsze. Cześć i chwała bohaterom – powiedział wicewojewoda.

Ponad 6 tysięcy polskich jeńców zamordowano w Kalininie. Niemal każdej nocy odbywały się masowe egzekucje, których ofiarami padali policjanci II Rzeczypospolitej. Ich rodziny natomiast były represjonowane i zsyłane na Syberię i do Kazachstanu.

- Chcemy tę tragedię polskiej historii nie tylko przypominać i upamiętniać, ale także przekazywać przyszłym pokoleniom a poległym policjantom oddać należną cześć – podkreślił w uroczystej homilii ks. biskup Marek Marczak.

Po mszy św. wszyscy zgromadzeni przeszli do Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej, gdzie delegacje złożyły kwiaty przed tablicą upamiętniającą funkcjonariuszy Policji Państwowej II RP.

Wśród gości znaleźli się: Komendant Wojewódzki Policji insp. Andrzej Łapiński, prezes Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna” w Łodzi Jarosław Olbrychowski, kapelan Wojewódzkiego Ośrodka Duszpasterskiego w Łodzi ks. ppor. Jacek Syjud, dyrektor Biura Historii i Tradycji Policji Komendy Głównej Policji nadkom. Krzysztof Musielak, członek Zarządu Województwa Łódzkiego Robert Baryła

© 2018 Super-Polska.pl stat4u