Uczczono pamięć ofiar Małego Katynia w Lesie Baran

Autor: Lubelski UW 2019-04-06 09:09:34
Na zachód od Kąkolewnicy, w uroczysku „Baran”, znajduje się symboliczna mogiła. Miejsce to zwane jest Małym Katyniem Podlaskim. Znajdują się tam groby Polaków pomordowanych przez NKWD i oddziały podległe Informacji Wojskowej II Armii Wojska Polskiego. Z okazji zbliżającego się Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk wraz ze starostą radzyńskim Szczepanem Niebrzegowskim, radnym powiatowym Grzegorzem Kowalczykiem, wójtem gminy Kąkolewnica Anną Mróz oraz przedstawicielami Rady Gminy Kąkolewnica uczcili pamięć zamordowanych żołnierzy, składając kwiaty na symbolicznej mogile.

Historia lasu Baran łączy się z postojem i zorganizowaniem w Kąkolewnicy jesienią 1944 roku sztabu II Armii Wojska Polskiego. Polaków podejrzewanych o działalność antykomunistyczną skazywano na śmierć przez rozstrzelanie w pobliskim lesie. Wyroki śmierci zatwierdzali radzieccy prokuratorzy. Wśród nich najbardziej bezwzględny major Prokopowicz. Przypuszcza się, że w okresie stalinizmu zamordowano 1500-2000 żołnierzy, których ciała spoczywają w miejscowym lesie.

Z inicjatywy proboszcza parafii w Kąkolewnicy ks. Tadeusza Dzięgi i mieszkańca wsi Jurki Zbigniewa Pucka w miejscu egzekucji stanął pomnik, upamiętniający te dramatyczne wydarzania. Odsłonięto go 30 maja 1993 roku. Na kamiennym głazie zamieszczono tablicę z napisem: „O Panie, pomnij, że odszedłem w mękach i cierpieniu, a ten los zgotował mi brat”.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u