Kostów: uczczono pamięć Ofiar Katastrofy Smoleńskiej

Autor: Opolski UW 2019-04-07 08:47:05
Z udziałem kompani honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, parlamentarzystów i lokalnych władz, w Kostowie odbyły się dziś uroczyste obchody IX rocznicy Katastrofy Smoleńskiej.

Już po raz szósty w Kostowie w powiecie kluczborskim, na kilka dni przed głównymi uroczystościami w stolicy regionu, mieszkańcy Opolszczyzny uczcili pamięć Ofiar tragicznego lotu z 10 kwietnia 2010 r.

Uroczystość rozpoczęto od mszy świętej w Kościele Parafialnym pw. Św. Augustyna. W swoim poruszającym kazaniu ks. Dariusz Brylak, proboszcza kostowskiej parafii, odnosił się m.in. do pędu życia codziennego. Zwrócił on również uwagę na zaangażowanie wiernych w krzewienie pamięci o wydarzeniach sprzed dziewięciu już lat.

Główna część obchodów odbyła się na cmentarzu, przy obelisku poświęconym 96 Ofiarom lotniczej katastrofy z 10 kwietnia 2010 roku.

Wśród zaproszonych przez organizatorów osób znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Antoni Duda z poseł Katarzyną Czocharą, senator RP Jerzy Czerwiński oraz poseł do Parlamentu Europejskiego Sławomir Kłosowski. Ponadto, w uroczystościach udział wzięli przedstawiciele służb mundurowych z województwa opolskiego, Opolskiego Kuratora Oświaty oraz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Opolu. Na nekropolii nie zabrakło również mieszkańców powiatu kluczborskiego oraz sympatyków Klubu Gazety Polskiej.

Wicewojewoda opolski Violetta Porowska, odczytała list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego. – (…)Ta największa w dziejach powojenne Polski tragedia narodowa, wciąż jest dla wielu Polaków niezagojoną raną oraz nieustannie kładzie się cieniem na nasze życie publiczne. W zeszłym roku ten cień znacząco ustąpił bowiem na placu Piłsudskiego w Warszawie stanął Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej oraz monument prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W ten sposób ukonorowane zostały wysiłki tysięcy ludzi dobrej woli i szlachetnych serc, którzy podejmowali starania o godne, centralne upamiętnienie poległych pod Smoleńskiem – czytamy w liście.

Swoje wspomnienia i refleksie dotyczące wydarzeń z 10 kwietnia 2010 r., podziękowania do organizatorów uroczystości przesłał również prezydent RP Andrzej Duda, marszałek na Sejm RP Marek Kuchciński, prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki oraz Elżbieta Rafalska, minister rodziny pracy i polityki społecznej.

- Doniosłe wypowiedzi zaproszonych gości na cmentarzu przy symbolicznym kamieniu pamiątkowym, listy znakomitych Polaków i wielkie poczucie zadumy, poczucie wspólnoty. Pamięć o wydarzeniach z kwietnia 2010 r., jest naszą powinnością – komentowała Violetta Porowska, wicewojewoda opolski.

Senator Czerwiński zwrócił uwagę na konieczność ujawnienia pełnego raportu faktycznej przyczyny tragedii lotniczej pod Smoleńskiem.

Europoseł Kłosowski dziękował lokalnej społeczności za upór i konsekwencję oraz pomysł w budowie obelisku, upamiętniającego Ofiary Katastrofy Smoleńskiej, na nekropolii w Kostowie. - Do 2015 roku robione było wszystko, aby o tym dniu jak najmniej osób pamiętało. Róbmy to wszystko dla przyszłych pokoleń. Aby pamiętały – podkreślał.

Jak co roku, organizatorami uroczystości w Kostowie był wojewoda opolski oraz klub "Gazety Polskiej" w Byczynie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u