Firlej - 79. rocznica masowych egzekucji

Autor: Mazowiecki UW 2019-04-09 08:50:10
4 kwietnia br. na cmentarzu komunalnym na Firleju w Radomiu odbyły się uroczystości patriotyczne upamiętniające 79. rocznicę masowych egzekucji dokonanych przez Niemców w czasie II wojny światowej na mieszkańcach regionu radomskiego.

Wieniec przed Mauzoleum w imieniu Wojewody Mazowieckiego złożył Krzysztof Murawski, Kierownik Delegatury MUW w Radomiu.

Jak co roku mieszkańcy Radomia zebrali się na radomskim cmentarzu komunalnym, aby oddać hołd 15 tysiącom ofiar niemieckich zbrodni z okresu 1940-1945. Uroczystości odbyły się w ceremoniale wojskowym z udziałem pocztów sztandarowych z wielu szkół i organizacji. W wydarzeniu licznie uczestniczyła młodzież z radomskich szkół średnich oraz harcerze i uczestnicy X Rajdu Pamięci „Firlej”. Uczniowie I LO im. Mikołaja Kopernika w Radomiu przygotowali okolicznościowy apel pamięci.

W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele urzędów i instytucji państwowych, służb mundurowych, organizacji kombatanckich, władz samorządowych oraz weterani.

Do pierwszej egzekucji na Firleju doszło 4 kwietnia 1940 roku. W odwecie za udzielanie pomocy oddziałom majora Henryka Dobrzańskiego „Hubala” Niemcy rozstrzelali wówczas 145 chłopów ze wsi Gałki, Gielniów, Mechlin oraz Stefanków. Szacuje się, że w latach 1940 - 1945 na radomskim Firleju stracono ok. 15 tys. ludzi. W 1945 r. odbył się zbiorowy pogrzeb ofiar wszystkich egzekucji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u