Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości w Łodzi

Autor: Łódzki UW 2019-11-13 08:34:56
Wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada w rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zorganizowane przez Łódzki Urząd Wojewódzki rozpoczęły się uroczystą Mszą Świętą w bazylice archikatedralnej w intencji Ojczyzny, którą celebrował Metropolita Łódzki Grzegorz Ryś.

Do łódzkiej katedry przybyli licznie zgromadzeni mieszkańcy województwa, parlamentarzyści, duchowni, władze samorządowe i wojewódzkie, kombatanci oraz przedstawiciele służb mundurowych.

Gospodarzem uroczystości był wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk.

Po zakończeniu mszy świętej uroczystości Narodowego Święta Niepodległości kontynuowane były przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 164 im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Łodzi przekazali władzom państwowym, samorządowym i kościelnym znicze, w których płonął Ogień Niepodległości, zapalony kilka dni temu przez druhów z Chorągwi Łódzkiej ZHP na mogiłach żołnierskich na Wołyniu. Znicze zostały złożone na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Następnie odbyło się uroczyste podniesienie flagi państwowej na maszt, zmiana warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza i apel poległych. Żołnierze oddali salwę honorową oraz złożono kwiaty przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Podczas uroczystości przed katedrą wicewojewoda łódzki Karol Młynarczyk wygłosił okolicznościowe przemówienie. Powiedział: - Narodowe Święto Niepodległości napełnia nasze serca radością, nadzieją i poczuciem dumy z przynależności do wspólnoty, która mimo niezwykle trudnej historii potrafiła zachować własny język, kulturę i niesłabnącą wolę walki o suwerenność Ojczyzny (…) Pomimo tego, że we współczesnej debacie publicznej ścierają się ze sobą różne wizje polskiej historii, to trudno nie dostrzec, że 11 listopada jest znakomitym i dobitnym potwierdzeniem tego, że w genezę i żywot każdej wspólnoty – a w szczególności polskiej wspólnoty – wpisuje się naturalna potrzeba odrębności, niezależności oraz własnej podmiotowości. Potrzeba ta ujawnia się nie tylko w wymiarze politycznym, gospodarczym, czy administracyjno-prawnym, ale także na poziomie zwyczajnych, codziennych ludzkich spraw. Dostrzegamy to, przywołując w pamięci obrazy nieskrywanej radości malującej się na twarzach tych, którzy byli uczestnikami i świadkami wydarzeń prowadzących do wskrzeszenia oraz umocnienia polskiej niepodległości - podkreślił wicewojewoda łódzki.

Na zakończenie uroczystości przed bazyliką archikatedralną w Łodzi odbyła się defilada kompanii honorowych Wojska Polskiego, Wojsk Obrony Terytorialnej, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej oraz orkiestry dętej KWB Bełchatów.

Po zakończeniu Łódzkich obchodów Święta Niepodległości organizowanych przez wojewodę łódzkiego w bazylice archikatedralnej i przed płytą Grobu Nieznanego Żołnierza, poczty sztandarowe oraz goście uroczystości uformowali pochód i wyruszyli przed pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego przy zbiegu ulic Traugutta i Kilińskiego. Był on organizowany przez Zarząd Regionu Ziemi Łódzkiej NSZZ „Solidarność” wspólnie ze Społecznym Komitetem Obchodów Rocznic i Świąt Narodowych im. Grzegorza Palki.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u