Zależy nam na tym, żeby Unia Europejska była globalnym mocarstwem nie tylko gospodarczym, ale również politycznym

Autor: mat prasowe KPRM 2019-11-27 07:57:57
Mateusz Morawiecki spotkał się 26 listopada w Warszawie z przewodniczącym – elektem Rady Europejskiej – Charlesem Michelem.

Podczas spotkania omówione zostały priorytety Unii Europejskiej, które znajdą swoje odzwierciedlenie w pracach Rady w najbliższych miesiącach. Jednym z najważniejszych jej zadań będzie uzgodnienie stanowiska w sprawie budżetu unijnego oraz nowej polityki klimatycznej UE. Premier podkreślił, że dziś szczegółowo omówiono obszar nowych dochodów własnych Unii oraz poruszono tematy dotyczące sytuacji na wspólnym rynku, w tym wyzwań w zakresie ochrony konkurencyjności europejskiej gospodarki i przeciwdziałania praktykom o charakterze protekcjonistycznym.

W kontekście polityki klimatycznej Mateusz Morawiecki podkreślił, że kluczowe jest utrzymanie z jednej strony bezpieczeństwa energetycznego, z drugiej konkurencyjności całego przemysłu europejskiego, a jednocześnie zachowanie dbałości o środowisko i zmniejszenia emisji substancji szkodliwych i CO2. Te cele nie zawsze są ze sobą spójne i łatwe do pogodzenia, ale właśnie na tym polega dobra, zdrowa dyskusja, która dzisiaj miała miejsce – zaznaczył.

Mateusz Morawiecki wyraził nadzieję, że wraz z nowym przewodniczącym będziemy w stanie w wielu kwestiach wypracować kompromis. Będziemy walczyć o interesy Polski, biorąc pod uwagę różne punkt wyjścia. Jesteśmy otwarci na dialog, a dzisiejsze spotkanie było krokiem we właściwym kierunku – podsumował szef polskiego rządu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u