Sprawiedliwość wobec ofiar wymaga pamięci

Autor: mat prasowe KPRM 2019-12-07 08:48:16
Szef polskiego rządu wraz z Kanclerz Republiki Federalnej Niemiec Angelą Merkel oddali hołd ofiarom obozu Auschwitz-Birkenau. To pierwsza wizyta kanclerz w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym, która przybyła na zaproszenie Fundacji Auschwitz-Birkenau, w związku z obchodami 10-lecia jej działalności.

W przyszłym roku przypadają ważne dla Polski i polskiej pamięci historycznej rocznice wyzwolenia niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych. Mateusz Morawiecki podkreślił, że jesteśmy zobowiązani, tę pamięć pielęgnować. Jak dodał, świadectwa z czasów istnienia obozów zagłady w Auschwitz-Birkenau budują dzisiejszą teraźniejszość. Premier podkreślił, że ten, kto jest bierny wobec przekłamań historycznych jest współautorem tych przekłamań - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Dlatego dzisiaj wszyscy musimy o prawdę tamtych czasów dbać z największą starannością – podsumował Mateusz Morawiecki.

Premier wraz z Angelą Merkel złożyli kwiaty przy Ścianie Straceń oraz znicze przy Międzynarodowym Pomniku Ofiar Obozu.

Fundacja Auschwitz-Birkenau została powołana w styczniu 2009 r. z inicjatywy prof. Władysława Bartoszewskiego, partycypuje w niej 38 państw. Głównym jej celem jest finansowanie konserwacji historycznych obiektów.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u