Wyniki losowania Grup Mistrzostw Europy w Lacrosse

Autor: Mistrzostwa Europy w Lacrosse 2020-01-08 07:41:38

W miniony weekend na Stadionie Olimpijskim we Wrocławiu odbyło się losowanie grup najważniejszego wydarzenia europejskiego środowiska lacrosse - European Lacrosse Championship Wroclaw 2020. W lipcu bieżącego roku na terenie tego samego obiektu - kompleksu Stadionu Olimpijskiego - odbędą się największe Mistrzostw Europy w historii lacrosse - do walki o tytuł stanie aż 29 ekip!

Reprezentacja Polski rozpocznie rywalizację o tytuł mistrza starego kontynentu w grupie D, w której zmierzy się z zawodnikami z Włoch i Portugalii.  Mimo że lacrosse jest wciąż niszową dyscypliną w Polsce, to do Stolicy Dolnego Śląska przyjedzie aż 29 ekip, aby w kompleksie Stadionu Olimpijskiego zdetronizować obecnych mistrzów, czyli reprezentację Anglii. Finał Mistrzostw Europy Lacrosse, które zaczną się w lipcu we Wrocławiu (23.07- 01.08.2020r.) będzie 11 edycją tego wydarzenia. Mistrzowie z 2016 roku sięgali po tytuł aż 9 razy, ale rozwój dyscypliny w Europie sprawia, że praktycznie każdy zespół może być zagrożeniem w walce o podium.

Najbliższe Mistrzostwa Europy Lacrosse będą także po raz pierwszy turniejem kwalifikacyjnym do Mistrzostw Świata (rok 2022, Los Angeles). Ta zmiana podyktowana jest niezwykle szybkim rozwojem lacrosse na świecie, co tylko uświetni lipcowe widowisko. Polska reprezentacja w losowaniu trafiła do grupy D i zmierzy się w niej z Portugalią i Włochami. O ile Italia jest zespołem doświadczonym, z którym Polacy mają swoją lakrosową historię, o tyle zawodnicy z półwyspu Iberyjskiego są debiutantami tego turnieju. Aby zakwalifikować się do Mistrzostw Świata polska ekipa musi zmieścić się pierwszej szestnastce i ma na to bardzo realne szanse.
Weekendowe losowanie poprzedzały mecze towarzyskie i pokazowe. Biało-czerwoni zmierzyli się z “gwiazdami Europy”, czyli drużyną Euro Stars, a także z młodzieżową kadrą Izraela. W damskiej odmianie lacrosse ścierały się ze sobą także ekipy narodowe Izraela i Polski, a całość można było za darmo obejrzeć w Internecie. Prestiż i efektowność wydarzenia sprawiły, że na miejscu pojawili się również partnerzy, sponsorzy i ambasadorzy turnieju. Organizatorów wspierają m.in. hokeista Mariusz Czerkawski, rajdowiec i konsul honorowy Łotwy Martin Kaczmarski, a także koszykarz i Radny Wrocławia Maciej Zieliński.

Lacrosse to najszybszy sport na dwóch nogach i najlepiej rozwijająca się dyscyplina drużynowa na świecie. Wywodzi się z tradycji plemion irokezkich, które do dzisiaj mają ogromny wpływ na tę dyscyplinę. Jest sportem zawodowym i uniwersyteckim w USA oraz Kanadzie. Uczelnie rywalizują ze sobą także w Wielkiej Brytanii, Skandynawii, Niemczach, Japonii i Australii. Polska Federacja Lacrosse założona w 2010 roku zrzesza 6 drużyn męskich i 4 damskie. Rozwija seniorską i juniorską kadrę narodową, które regularnie biorą udział w międzynarodowych rozgrywkach. Obecnym Mistrzem Polski jest drużyna Kosynierów Wrocław.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u