75. rocznica spalenia więźniów Radogoszcza

Autor: Łódzki UW 2020-01-20 21:51:42

W niedzielę (19 stycznia) w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przy ulicy Zgierskiej 147, odbyły się obchody 75. rocznicy spalenia więźniów Radogoszcza i zakończenia okupacji niemieckiej w Łodzi. Łódzki Urząd Wojewódzki reprezentował Kamil Wojtysiak, zastępca dyrektora Biura Wojewody.

 Dla osób, które przeżyły II wojnę światową to spotkanie jest bardzo ważne. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko oddać hołd tym, którzy zostali zamordowani. Zwracam się też do młodzieży, aby szanowali naszą wolną ojczyznę – powiedział przewodniczący Wojewódzkiej Rady Kombatantów Mirosław Pejka.

Podczas uroczystości, podniesiono biało-czerwoną flagę oraz złożono kwiaty, a także odmówiono międzywyznaniową modlitwę za poległych w obronie ojczyzny i tragicznie zmarłych w wyniku wojennych represji. Żołnierze oddali również salwę honorową.

Przypomnijmy, że w nocy z 17 na 18 stycznia 1945 r., więzienie na Radogoszczu zostało przez Niemców spalone. Osadzeni którzy, próbowali uciec przed płomieniami byli rozstrzeliwani. Z 1,5 tys. więźniów ocalało zaledwie około 30 osób. 28 lutego 1945 r. na cmentarzu św. Rocha przy ulicy Zgierskiej w Łodzi, w dwóch zbiorowych mogiłach złożono szczątki pomordowanych. W 1961 r. dla upamiętnienia tych tragicznych wydarzeń odsłonięto Pomnik-Mauzoleum, a 15 lat później na terenie byłego więzienia otwarto Muzeum Martyrologii, będące dziś oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

W rocznicowych obchodach udział wzięli m. in.: wicemarszałek województwa łódzkiego Piotr Adamczyk, a także przedstawiciele duchowieństwa oraz służb mundurowych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u