Uroczystości 100. rocznicy powrotu Bydgoszczy do Polski z udziałem Premiera

Autor: Kujawsko-Pomorski UW 2020-01-20 22:08:15

W 100. rocznicę przyłączenia Bydgoszczy do Rzeczpospolitej wizytę w województwie kujawsko-pomorskim złożył Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki.

Pierwszym punktem wizyty Szefa rządu w kujawsko-pomorskim było spotkanie z zawodnikami najstarszego klubu sportowego w mieście Gwiazdy Bydgoszcz. Premier wziął udział w treningu otwartym i zapowiedział wsparcie dla Polskiego Związku Tenisa Stołowego, z którego skorzysta również bydgoska Gwiazda. Blisko 725 tys. złotych trafi do 70 klubów w całej Polsce. Środki pochodzą z rządowego programu „Sport wszystkich dzieci”.

Następnie Premier wraz z parlamentarzystami, europarlamentarzystami, samorządowcami, wojewodą Mikołajem Bogdanowiczem oraz mieszkańcami miasta wziął udział w uroczystości pod pomnikiem Leona Barciszewskiego- ostatniego przedwojennego prezydenta Bydgoszczy, gdzie złożył kwiaty.

„Polska jest unitarnym państwem i takim pozostanie” - mówił szef rządu. Podkreślił, że Polska nie pozwoli na fałszowanie historii i zawsze będzie bronić prawdy.

Premier mówiąc o dziejach miasta podkreślił zasługi Leona Barciszewskiego, który jak mówił był symbolem odbudowy Bydgoszczy po kryzysie i stworzył wiele przedsięwzięć, które służą mieszkańcom do dzisiaj.

Szef rządu dziękując za zaproszenie dodał, że ta rocznica to symboliczne dokończenie odzyskania naszej niepodległości. To wszystko miało swój koniec w 1920 r., kiedy Bydgoszcz znowu stała się częścią Rzeczypospolitej – podsumował Prezes Rady Ministrów.

Na koniec Mateusz Morawiecki odwiedził Urząd Wojewódzki, gdzie złożył wpis w księdze pamiątkowej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u