Upamiętniono ofiary tragicznych wydarzeń sprzed 80 lat

Autor: Lubelski UW 2020-02-11 08:46:23

10 lutego 1940 r. władze Związku Socjalistycznych Republik Sowieckich przeprowadziły pierwszą (z czterech) masową deportację obywateli II Rzeczypospolitej Polskiej w głąb państwa sowieckiego – północnej Rosji i zachodniej Syberii. Wywieziono wtedy około 140 tys. ludzi. W nieludzki warunkach transportowano ich na nieludzką ziemię. W czasie transportu deportowani umierali z wyczerpania, głodu i zimna.

W Lublinie, pn. „Przeszliśmy – Niepokonani”, odbyły się uroczystości upamiętniające 80. rocznicę masowych deportacji Polaków na Sybir. Uczestniczył w nich wojewoda lubelski Lech Sprawka.
 
Relacja z wydarzenia 
 
Naszą powinnością, członków wspólnoty narodowej, jest pamięć tamtego czasu i kultywowanie go, zarówno w formie ofiary, zadośćuczynienia, dla tych, którzy cierpieli, ale również formy przestrogi – mówił wojewoda.
 
Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Zwycięskiej w Lublinie. Po jej zakończeniu złożono wieńce i zapalono znicze przy Pomniku Matki Sybiraczki.
 
Pomnik upamiętniający masowe deportacje Polaków na Sybir odsłonieto17 września 2000 r. Przedstawia on postać klęczącej kobiety w długiej szacie, z zakrytą głową. Kobieta obejmuje dwoje dzieci. Pomnik powstał z inicjatywy Związku Sybiraków w Lublinie.
 
To niezwykle ważna uroczystość upamiętniająca jedną z wielu form represji, jakiej poddani byli Polacy przez reżim komunistyczny sowiecki, poza eksterminacją polskich elit wojskowych na cmentarzach Katynia i wielu innych miejsc – podkreślił współorganizator wydarzenia, dyrektor oddziału IPN w Lublinie, Marcin Krzysztofik.
 
W lutym 1940 roku, w głąb Związku Sowieckiego wywieziono około 140 tys. obywateli polskich. Wielu umarło już w drodze, tysiące nie wróciły do kraju. Wśród deportowanych były głównie rodziny wojskowych, urzędników, pracowników służby leśnej i kolei ze wschodnich obszarów przedwojennej Polski.
 
Według szacunków władz RP na emigracji, w wyniku wywózek zorganizowanych w latach 1940–1941 do syberyjskich łagrów trafiło około milion osób cywilnych.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u