Lubelska młodzież na sesji o Powstaniu Styczniowym

Autor: Lubelski UW 2020-02-21 08:38:30

W ramach obchodów 157. rocznicy Powstania Styczniowego, w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie, odbyła się sesja popularno-naukowa adresowana do młodzieży lubelskich szkół średnich. Celem uroczystości było przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z Powstaniem Styczniowym i jego przebiegiem na terenie Lubelszczyzny, a także uczczenie pamięci bohaterów tamtego czasu. Sesja rozpoczęła się od wystąpienia wojewody Lecha Sprawki.

 Kolejna rocznica Powstania Styczniowego, to jest nie tylko ten romantyczny akcent, ale również pokazanie, jakie były polskie drogi do niepodległości. Dlatego, że wbrew krytykom, mimo klęski tego powstania, to jednak wpłynęło ono mocno na kształtowanie postaw patriotycznych i dążeń niepodległościowych – podkreślił wojewoda lubelski. – Warto zwrócić uwagę, że główni ojcowie niepodległości wychowali się na terenie zaboru rosyjskiego i właśnie tutaj kształtowali swoją osobowość, która później zaowocowała tym, że w 1918 roku odzyskaliśmy niepodległość.
 
Lech Sprawka wspomniał także o szacunku, jakim cieszyli się uczestnicy powstania. – Trzeba pamiętać, w jak szczególny sposób marszałek Józef Piłsudski traktował uczestników Powstania Styczniowego, specjalnie ich honorując. Dlatego jest to niezmiernie ważne i bardzo się cieszę, że goszczę tę sesję w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim. Sesję, której głównym organizatorem jest IX Liceum im. Mikołaja Kopernika w Lublinie. Składam wielkie podziękowania dla młodzieży oraz kadry tego liceum – zakończył wojewoda dziękując inicjatorom uroczystości.
 
W sesji wzięli udział przedstawiciele władz, uczniowie i nauczyciele oraz kombatanci. Swoje wykłady zaprezentowali nauczyciele z czterech lubelskich liceów, a także naukowcy, m.in. prof. Mieczysław Ryba. Po części wykładowej odbył się koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu chóru szkolnego „Copernicus” z IX LO oraz quiz historyczny, którego laureaci zostali uhonorowani nagrodami.

 
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Lubelski Urząd Wojewódzki we współpracy z Kuratorium Oświaty i IX Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Lublinie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u