HOŁD ŚLĄSKIM POLICJANTOM – OFIAROM ZBRODNI KATYŃSKIEJ

Autor: mat prasowe MSWiA 2020-04-03 10:13:02

„Ofiaruj minutę milczenia Kawalerom Walecznym, którzy swoje wczoraj oddali za Twoje dziś”. Te słowa znalazły się na nowym „znaku policyjnej pamięci” obelisku ufundowanym przez Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. z siedzibą w Katowicach oraz Zarząd Szkolny NSZZP Szkoły Policji w Katowicach.

Znak policyjnej pamięci” jest oddaniem hołdu śląskim policjantom – Ofiarom Zbrodni Katyńskiej z okazji upamiętnienia 80. rocznicy przypadającej w kwietniu tego roku, jako początku tej zbrodni na jeńcach osadzonych po 17 września 1939 roku w Obozie Specjalnym NKWD w Ostaszkowie, wśród których było ponad 1200 funkcjonariuszy Policji Województwa Śląskiego.

Należy w tym miejscu wspomnieć, że dziś mianem Zbrodni Katyńskiej określa się zbrodnię wojenną, dokonaną wiosną 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD na polskich jeńcach wojennych, obsadzonych w obozach specjalnych NKWD w Ostaszkowie, Kozielsku, Starobielsku oraz w obozach i więzieniach NKWD na terenach Zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Los polskich policjantów z obozu ostaszkowskiego oraz tysięcy innych osób osadzonych w obozach i więzieniach na terenach ZSRR został przesądzony 5 marca 1940 roku. Wtedy to, decyzją Biura Politycznego KC WKP(b) w składzie: Stalin, Woroszyłow, Mołotow, Mikojan, Kalinin i Kaganowicz zaakceptowano wniosek Ludowego Komisarza Spraw Wewnętrznych Berii o rozpatrzeniu w trybie specjalnym, z zastosowaniem kary śmierci przez rozstrzelanie 14 736 polskich jeńców.

Wniosek Berii obejmował również 10 685 Polaków osadzonych w więzieniach zachodniej Białorusi i Ukrainy.

Obelisk powstał w ścisłej współpracy z firmą GRANIT STRZEGOM S.A. w Strzegomiu, za co należą się szczególne słowa podziękowania.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u