80 lat temu rozpoczęła się zbrodnia katyńska

Autor: sejm.pl 2020-04-04 09:48:54

3 kwietnia 1940 r. Sowieci rozpoczęli likwidację obozu jenieckiego w Kozielsku. Obóz ten utworzony został po wkroczeniu wojsk sowieckich do Polski w 1939 r. Więziono w nim ponad 4 tysiące oficerów Wojska Polskiego. Podobne obozy powstały w Starobielsku i Ostaszkowie (tam przetrzymywani byli policjanci oraz funkcjonariusze Korpusu Ochrony Pogranicza), Polaków lokowano też w więzieniach NKWD.

Jeńcy z Kozielska przewożeni byli grupami do lasu w Katyniu i tam mordowali strzałem w tył głowy. Uwięzionych w Starobielsku Sowieci zabili w więzieniu w Charkowie, a pochowali w pobliskich Piatichatkach. Więźniów z Ostaszkowa zamordowano w Twerze (wówczas Kalinin) i pochowano w Miednoje. Oficerów przetrzymywanych w więzieniach NKWD chowano też w Bykowni pod Kijowem i Kuropatach pod Mińskiem.

Decyzja  najwyższych władz Zwiazku Sowieckiego o likwidacji polskich elit uwięzionych po 17 września zapadła 5 marca 1940 r. 3 kwietnia przystąpiono do jej realizacji. Ogółem przez następne sześć tygodni Sowieci zamordowali  ponad 20 tysięcy polskich żołnierzy i funkcjonariuszy.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u