„Warmia dziękuje Janowi Pawłowi II”

Autor: Warmińsko-Mazurski UW 2020-05-20 09:08:26

To tytuł wystawy zdjęć, która w ramach obchodów 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II została otwarta dziś w Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie.

Wystawa upamiętnia pielgrzymkę papieską do Olsztyna w dniach 5/6 czerwca 1991 roku. Nawiązuje do słów wypowiedzianych przez papieża na zakończenie Mszy świętej – „Dziękuję Warmii za papieża (… ) stoi przed wami papież, który naprawdę bardzo wiele zawdzięcza tej Warmii, bardzo wiele zawdzięcza tej przyrodzie i bardzo wiele zawdzięcza ludziom tego kraju, bo przecież ludzie i przyroda idą razem".

Przypomnijmy, że Karol Wojtyła dwukrotnie odwiedzał Warmię i Mazury jako papież. Przyjechał do nas także w roku 1999.  6 czerwca  spotkał się z wiernymi w Elblągu, 8 czerwca w Ełku.

Wystawę przygotowała Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej. Akcja Katolicka w Polsce czuje silne związki ze swoim głównym patronem - św. Janem Pawłem II. To właśnie ten papież upomniał się o restytucję stowarzyszenia podczas wizyty biskupów polskich ad limina w roku 1993. Ojciec Święty Jan Paweł II, zwracając wówczas uwagę na nowy etap w historii Polski i Kościoła po upadku systemu komunistycznego, powiedział tak: ”Niezastąpionym środkiem formacji apostolskiej świeckich są organizacje, stowarzyszenia i ruchy katolickie. Wśród nich szczególne miejsce zajmuje Akcja Katolicka, która kiedyś w Polsce żyła i przyniosła tyle wspaniałych owoców. Trzeba więc, aby na nowo odżyła. Bez niej bowiem infrastruktura zrzeszeń katolickich w Polsce byłaby niepełna”.

Akcja Katolicka Archidiecezji Warmińskiej trzykrotnie organizowała w przeszłości wystawy fotografii  dokumentujących pielgrzymki Jana Pawła II do Olsztyna, Elbląga i Ełku, wykonanych przez znakomitych fotografików: Zofię Barankiewicz, Mieczysława Wieliczko, Ryszarda Czerwińskiego, Andrzeja Stachurskiego, Wacława Kapusto, Piotra Kajmera i Alberto Mori  oraz pochodzących ze zbiorów prywatnych Teresy Stefanowicz i Marii Cichońskiej. Wystawy miały miejsce w roku 2005, po śmierci papieża, w roku 2010 z okazji Dni Papieskich  i w 2011 w 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II stolicy naszego regionu.


Wystawa fotografii znajduje się w holu Urzędu na parterze obok sali 52.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u