Dzień Weterana Działań Poza Granicami Państwa

Autor: mat prasowe MSWiA 2020-05-30 08:47:06

Minister Mariusz Kamiński oraz wiceminister Maciej Wąsik wzięli udział w uroczystych obchodach Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa, które odbyły się w piątek (29 maja br.) w Warszawie.

 W imieniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji chciałbym złożyć na Wasze ręce podziękowania za wszystko co robicie dla Polski. Robicie to w najtrudniejszych warunkach – na misjach, gdzie często trzeba narażać zdrowie i życie – powiedział wiceminister Maciej Wąsik podczas uroczystości Dnia Weterana na pl. Piłsudskiego. – Nikt tak dobrze jak weterani nie potrafi pokazywać młodym pokoleniom żołnierzy i funkcjonariuszy jak ważny jest szacunek do polskiego munduru, jak ważna jest miłość do Ojczyzny – dodał.

Podczas uroczystości minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak wręczył odznaki i medale żołnierzom-weteranom, natomiast wiceminister Maciej Wąsik wręczył funkcjonariuszom Policji i Służby Ochrony Państwa odznaki honorowe „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej”. Wszystkim wyróżnionym weteranom gratulacje złożyła marszałek Sejmu Elżbieta Witek. W tym roku odznaki przyznano łącznie 29 funkcjonariuszom-weteranom, natomiast podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego ze względu na reżim sanitarny wręczono je 5 funkcjonariuszom Policji (wszystkie za misje na obszarze Kosowa) oraz 5 funkcjonariuszom SOP (za misje na obszarze Libanu, Afganistanu, Pakistanu i Iraku).

Odznaczeni funkcjonariusze Policji wykonywali podczas misji zagranicznych zadania z zakresu porządku publicznego, a funkcjonariusze SOP z zakresu ochrony osobistej i ochrony obiektów (placówek dyplomatycznych).

Podczas uroczystości na pl. Piłsudskiego marszałek Sejmu Elżbieta Witek, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik wraz z delegacją weteranów złożyli wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uroczystości w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Belwederze

W godzinach przedpołudniowych odbyły się również uroczystości w Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa oraz w Belwederze. Przy Pomniku Żołnierzy Poległych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa wieniec złożyli: prezydent RP Andrzej Duda, minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz dyrektor Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa płk Szczepan Głuszczak. Minister Mariusz Kamiński wziął również udział w ceremonii dekoracji żołnierzy Gwiazdami Morza Śródziemnego przez prezydenta Andrzeja Dudę. Ceremonia ta odbyła się przed Belwederem.

W obchodach Dnia Weterana uczestniczyli także komendanci służb podległych MSWiA.

Dzień Weterana Działań poza Granicami Państwa został ustanowiony w 2011 roku. Obchodzony jest co roku 29 maja – pierwsze uroczystości odbyły się w 2012 r. Weteranem działań poza granicami państwa może być osoba, która brała udział w działaniach poza granicami państwa w ramach: misji pokojowej lub stabilizacyjnej, kontyngentu policyjnego, kontyngentu SG, zadań ochronnych SOP lub grupy ratowniczej Państwowej Straży Pożarnej. Odznaka honorowa „Za zasługi w działaniach poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej” jest przyznawana przez szefa MSWiA w uznaniu zasług w czasie działań poza granicami kraju.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u