KUL - dobiegły końca obchody Święta Patronalnego

Autor: mat prasowe KUL 2020-06-25 08:02:57

22 czerwca na KUL odsłonięta została tablica upamiętniająca pracowników i studentów, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Na kamiennych tablicach wmurowanych w zewnętrzne ściany kościoła akademickiego znalazły się 403 nazwiska osób, które straciły życie, broniąc Ojczyzny przed nazistowskimi Niemcami i komunistycznym Związkiem Sowieckim.

To pracownicy, studenci i absolwenci, którzy ponieśli śmierć na polach bitew, w publicznych egzekucjach, w więzieniach, obozach koncentracyjnych, jenieckich czy łagrach. To nazwiska ustalone dzięki kwerendzie archiwalnej. Listę rozpoczyna ppor. Józef Bryc, student Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych, który zginął już 1 września broniąc polskiego Pomorza, a kończą Władysław Bobrowski i Wacław Niwicki – obydwaj więźniowie obozów koncentracyjnych, którzy zmarli z wycieńczenia 3 maja 1945 roku, już po wyzwoleniu obozów.

- „Ponad 400 upamiętnionych osób, choć mamy świadomość, że lista ta wciąż nie jest kompletna, to świadectwo udziału Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w losach narodu i Ojczyzny. Ofiara ich życia nie poszła na marne. Wolna Polska powstała również z ich krwi. Wierni dewizie naszego uniwersytetu, pokazują nam, jak służyć Bogu i Ojczyźnie, nawet za cenę własnego życia” - powiedział rektor KUL ks. prof. Antoni Dębiński.

https://www.kul.pl/22-06-2020-odsloniecie-tablicy-upamietniajacej-pracownikow-i-studentow-kul-ktorzy-zgineli-w-czasach-ii-wojny-swiatowej,gal_17554.html

© 2018 Super-Polska.pl stat4u