Westerplatte. 81. rocznica rozpoczęcia II wojny światowej

Autor: Pomorski UW 2020-09-01 09:31:33

O godzinie 4.45 na Westerplatte wybrzmiały syreny. 81 lat temu, niemiecki pancernik Schleswig Holstein oddał strzały w kierunku Westerplatte. Rozpoczął się kataklizm II wojny światowej, który odebrał życie milionom ludzi, zniszczył kraje, cywilizacje, zmienił mapy. Bohaterom pokłonili się dziś Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich, parlamentarzyści, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządowych, mieszkańcy Gdańska

To miejsce jest symbolem bohaterstwa polskich żołnierzy, a dla całego świata przestrogą przed tym, co oznacza brutalna polityka prowadząca do wojny; ostrzeżeniem, aby takie wydarzenia nigdy się nie powtórzyły – mówił Prezydent RP Andrzej Duda .- (…)  Rozmawiałem z archeologami, młodymi ludźmi, którzy odnaleźli szczątki dziewięciu naszych żołnierzy, poległych wtedy na Westerplatte. Opowiadali mi o swojej pracy, o tym, w jaki sposób udało im się ich odnaleźć, ale z bólem mówili mi, że miejsce, w którym odnaleźli zwłoki naszych bohaterów, było zarośnięte, zachwaszczone, zanieczyszczone, zaśmiecone. Wierzę głęboko w to, że dzięki temu, że Westerplatte zostało przekazane w zarząd Muzeum II Wojny Światowej, Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, dzięki trosce tych, którzy w tych placówkach służą swojej ojczyźnie, to miejsce będzie godne, piękne, odwiedzane przez młodzież. Że w miejscach pochówku naszych żołnierzy będzie oddawany im hołd. Wierzę, że ten pochówek będzie możliwy w ciągu najbliższych dwóch lat, kiedy powstanie odnowiony cmentarz. To ważne, by odnajdować wszystkich tych, którzy oddali życie za Ojczyznę – podkreślił prezydent.

 

Po wystąpieniu prezydenta głos zabrał Bogusław Nizieński, sędzia, były żołnierz Armii Krajowej, Kawaler Orderu Orła Białego.
Polska była jedynym krajem na świecie, który w latach II wojny światowej powiedział zdecydowane "nie" dwóm największym totalitaryzmom - zaznaczył. -  Żołnierze polscy, walczący w trakcie II wojny światowej, pozostali w pamięci naszego narodu jako wymowny jego symbol i dlatego wznosimy w nich, wobec ich duchów, nasze pełne wdzięczności zawołanie: wielka cześć i chwała bohaterom Westerplatte!

 

Podczas uroczystości odczytano Apel Pamięci, oddano salut armatni, z udziałem m.in. harcerzy i weteranów zapalono Znicz Pokoju, a rodziny odnalezionych w czasie prac archeologicznych żołnierzy Westerplatte odebrały od Prezydenta RP noty identyfikacyjne. Po modlitwie delegacje składały kwiaty przed Pomnikiem Obrońców Wybrzeża. W tym roku po raz pierwszy wybrzmiał skomponowany przez Wojsko Polskie, specjalnie z okazji 81 rocznicy wybuchu II wojny światowej, Marsz Bohaterów Westerplatte, a niebo dzięki Zespołom Akrobacyjnym Biało-Czerwone Iskry z Dęblina zmieniło się w wielką biało-czerwoną flagę.

 

Polscy żołnierze pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego do 7 września 1939 r. broniły Westerplatte przed atakami Niemców. W polskiej składnicy przebywało ok. 210-240 Polaków. Zginęło 15 polskich żołnierzy, ok. 30 zostało rannych  Po stronie niemieckiej - liczbę zabitych szacuje się na 50 żołnierzy, a rannych - na około 120.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u