Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej

Autor: Mazowiecki UW 2020-09-17 21:22:48

17 września w Warszawie odbył się Ogólnopolski Zjazd Formacji Niepodległościowej. Organizatorami wydarzenia byli: Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Walczących o Niepodległość, Wyklętych, Pokrzywdzonych Internowanych Więźniów. W imieniu Wojewody Mazowieckiego kwiaty złożył dr Piotr Oleńczak, Pełnomocnik Wojewody ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Czwartkowy zjazd zainaugurowała msza święta w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w intencji zamordowanych, zmarłych oraz żyjących działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych z powodów politycznych. Następnie dokonano uroczystego odsłonięcia tablicy upamiętniającej śp. Wojciecha Ziembińskiego przy Pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie oraz złożono kwiaty.

Podczas konferencji organizowanej w Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym Fundacji Nowe Horyzonty, Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk wręczył medale "Pro Bono Poloniae” i "Pro Patria" zasłużonym działaczom opozycji w PRL.

– 81 lat temu Związek Sowiecki zadał nam cios w plecy w chwili, gdy losy Wojny Obronnej nie były jeszcze przesądzone – powiedział Szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podczas dzisiejszej uroczystości przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie na warszawskim Muranowie.

Obchody organizowane w ramach Zjazdu są dowodem wdzięczności oraz wyrazem szacunku dla osób, które położyły szczególne zasługi w służbie Państwu i społeczeństwu. Celem spotkania jest kultywowanie pamięci o poświęceniu w walce o Niepodległość z reżimem komunistycznym, pozostawiając bezcenne świadectwo umiłowania wolności i Ojczyzny.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u