Premier Mateusz Morawiecki przeprowadzi konsultacje z przywódcami państw V4

Autor: mat prasowe KPRM 2020-09-25 08:58:32

24 września Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki wziął udział w Brukseli w spotkaniu premierów Polski, Czech i Węgier oraz szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen. Liderzy omówią kwestie dotyczące budżetu UE, aby można było jak najszybciej uruchomić środki europejskie. Tematem rozmów będzie także plan dla Białorusi oraz propozycje KE dotyczące polityki migracyjnej.

Budżet unijny

Politycy będą rozmawiać o jak najszybszym zakończeniu procedury budżetowej i uruchomieniu unijnych pieniędzy na lata 2021-2027. Na środki te czeka wiele krajów Unii Europejskiej.

Podczas lipcowego szczytu Rady Europejskiej Polska wynegocjowała ponad 750 mld zł z budżetu unijnego i Europejskiego Instrumentu na rzecz Odbudowy. To pieniądze, które pozwolą odbudować i umocnić polską gospodarkę po pandemii koronawirusa, a także zrealizować unijne cele w latach 2021-2027.

Przyjęty pakiet budżetowy oznacza potężny zastrzyk inwestycyjny dla całej Europy, niezbędny dla szybkiej odbudowy gospodarek po kryzysie. Polska wywalczyła znaczące środki m.in. z polityki spójności i wspólnej polityki rolnej.

Plan dla Białorusi

Podczas spotkania w Brukseli spodziewana jest wymiana zdań na temat propozycji „Planu gospodarczego dla demokratycznej Białorusi”. Plan został przygotowany z inicjatywy Polski i uzgodniony przez premierów państw Grupy Wyszehradzkiej.

Nowe propozycje Komisji Europejskiej dotyczące migracji

Konsultacje premierów Polski, Czech i Węgier z szefową Komisji Europejskiej będą dotyczyć także nowego paktu o migracji i azylu, który zaproponowała Komisja Europejska.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u