Pierwsza monografia Festiwalu Młodych Talentów

Autor: SSA 2020-10-03 10:13:48

Powstała pierwsza monografia Festiwalu Młodych Talentów z lat 60. Napisał ją Wojciech Rapa a wydawcą jest Szczecińska Agencja Artystyczna. To ważna pozycja dla upamiętnienia wkładu Szczecina w rozwój polskiej muzyki popularnej. Premiera książki odbędzie się 9 października podczas tegorocznej edycji FMT.

Historyczne edycje szczecińskiego Festiwalu Młodych Talentów z lat 1962 i 1963 przeszły do historii jako pierwsze masowe wydarzenia promujące muzykę popularną. Stały się miejscem debiutów lub rozwoju karier artystów, którzy przez dekady nadawali ton polskiej muzyce: Czesława Niemena, Heleny Majdaniec, Karin Stanek, Haliny Frąckowiak, Czerwono-Czarnych, Niebiesko-Czarnych, Wojciecha Kordy, Wojciecha Gąssowskiego, Miry Kubasińskiej i Tadeusza Nalepy. Choć odbyły się wówczas tylko dwie edycje, to ich pionierski i rewolucyjny charakter stał się ważnym elementem tożsamości powojennego Szczecina, jak i polskiego rock’n’rolla – zwanego wówczas big-beatem.

 

Książka autorstwa Wojciecha Rapy jest próbą odtworzenia wydarzeń wokół dwóch legendarnych Festiwali Młodych Talentów. Znajduje się w niej barwny opis rzeczywistości społecznej i politycznej czasów PRL-u. Pojawiają również wspomnienia o zespołach i piosenkarzach, którzy zostali laureatami festiwalu

© 2018 Super-Polska.pl stat4u