Obchody 226. Rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i Bitwy pod Maciejowicami

Autor: Mazowiecki UW 2020-10-13 09:35:21

Wicewojewoda Mazowiecki Sylwester Dąbrowski w niedzielę 11 października, wziął udział w obchodach 226. rocznicy Insurekcji Kościuszkowskiej i Bitwy pod Maciejowicami oraz w odsłonięciu tablicy upamiętniającej miejsce walki z 1920 r. Wydarzenie było objęte Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy oraz Patronatem Honorowym Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Obchody rozpoczęła uroczysta msza święta w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Następnie odsłonięto tablicę upamiętniającą miejsce walk z 1920 r. oraz przemaszerowano pod pomnik T. Kościuszki w Rynku w Maciejowicach. Po odegraniu hymnu Państwowego przez Orkiestrę Wojskową z Dęblina powitano gości oraz odczytano fragment bitwy od Maciejowicami według opisu Juliana Ursyna Niemcewicza. Następnie odbył się Apel Poległych i salwa honorowa w wykonaniu 1. Warszawskiej Brygady Pancernej im. T. Kościuszki oraz złożono kwiaty pod pomnikiem. Na zakończenie obchodów zaprezentowano sprzęt wojskowy i militaria z okresu Insurekcji Kościuszkowskiej i Bitwy Warszawskiej 1920 r.

Insurekcja kościuszkowska to polskie powstanie narodowe przeciw Rosji i Prusom, mające na celu ratowanie niepodległej Polski. 24 marca 1794 r. Tadeusz Kościuszko dokonał aktu ogłoszenia insurekcji na Rynku w Krakowie. W czasie insurekcji kościuszkowskiej miała miejsce bitwa pod Maciejowicami (10 października 1974 r.).

© 2018 Super-Polska.pl stat4u