Premier o Funduszu Medycznym: To otwarcie drzwi do nowoczesnego leczenia nowotworów i chorób rzadkich

Autor: mat prasowe KPRM 2020-10-21 09:20:39

Poprawa zdrowia i jakości życia Polaków to jeden z najwyższych priorytetów rządu. Uzyskiwanie świadczeń opieki zdrowotnej, w szczególności dla dzieci, ale też innych pacjentów, cierpiących na choroby onkologiczne oraz rzadkie schorzenia – będzie łatwiejsze i szerzej dostępne dzięki Funduszowi Medycznemu. To także nowe źródło wsparcia infrastruktury placówek służby zdrowia. Premier Mateusz Morawiecki wziął udział w uroczystości podpisania przez prezydenta RP Andrzeja Dudę ustawy o Funduszu Medycznym.

Zdrowie Polaków priorytetem rządu

Fundusz Medyczny był i jest od dawna oczekiwany przez wielu ludzi – powiedział szef rządu na uroczystości w Pałacu Prezydenckim. Jak dodał: To wielkie osiągnięcie w polskim systemie zdrowia, ale także okno do realizacji wielu procedur medycznych, które będą leczyły schorzenia onkologiczne i schorzenia rzadkie.

Obecnie pracę polskiej służby zdrowia zdominowała walka z pandemią koronawirusa. Jednak rząd nie zapomina o innych chorobach, na które cierpią Polacy.  

Premier podkreślił, że Fundusz Medyczny przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa Polaków, pozwoli na zastosowanie wielu nowych leków i procedur medycznych. Fundusz ma także służyć budowie kompetencji polskich lekarzy, onkologów, którzy muszą móc leczyć na najnowszym sprzęcie, korzystać z najnowszych procedur, leków - wszystko dla dobra pacjentów – kontynuował.

Ponad 4 mld zł rocznie z Funduszu

Premier Mateusz Morawiecki zauważył ogromny, niespotykany dotąd w historii, przyrost środków na służbę zdrowia w ostatnich 5 latach. Fundusz Medyczny, którego dysponentem  będzie minister zdrowia, od 2021 r. będzie zasilany z budżetu państwa ponad 4 mld zł. Łącznie to niemal 40 mld zł w ciągu najbliższych 10 lat.

Fundusz Medyczny

Fundusz Medyczny zostanie utworzony w wyniku inicjatywy ustawodawczej prezydenta Andrzeja Dudy. To fundusz celowy, który wesprze finansowo poszerzanie dostępu do innowacyjnych metod leczenia i nowoczesnych leków. Wpłynie to na poprawę diagnostyki i leczenia dzieci oraz innych pacjentów chorujących na schorzenia nowotworowe i rzadkie. Będzie stanowił też źródło finansowania świadczeń realizowanych poza granicami kraju. Część środków z funduszu przeznaczona zostanie na inwestycje w infrastrukturę służby zdrowia.

Premier Mateusz Morawiecki podziękował prezydentowi Andrzejowi Dudzie za inspirację i inicjatywę powstania tego ważnego dla wszystkich Polaków Funduszu.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u