Więcej miejsc w szpitalach dla pacjentów z COVID-19

Autor: Podlaski UW 2020-10-22 10:11:03

W związku ze wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w całej Polsce, a co za tym idzie – większą potrzebą hospitalizacji osób zakażonych, Ministerstwo Zdrowia zaleciło przekształcenie części szpitali powiatowych w jednostki zajmujące się wyłącznie pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem SARS-CoV-2. We współpracy z Podlaskim Oddziałem NFZ, Wojewoda Podlaski zdecydował, że taką funkcję w regionie będą pełniły szpitale powiatowe w Bielsku Podlaskim i Augustowie. Pacjenci z innymi schorzeniami nie zostaną pozbawieni medycznej pomocy.

Minister zdrowia Adam Niedzielski na poniedziałkowej (19.10) konferencji prasowej poinformował, że dokonano "przeglądu" szpitali powiatowych zarówno pod względem możliwości wykorzystania ich infrastruktury na cele walki z pandemią, jak i zoptymalizowania dostępu dla pacjentów, którzy mają przypadłości inne niż COVID-19.

- Jeżeli są w regionie blisko dwa szpitale powiatowe, to jeden z nich będzie przejmował ruch pacjentów niecovidowych z obu powiatów, natomiast drugi będzie zajmował się pacjentami chorymi na koronawirus z tych dwóch powiatów - powiedział minister.

Wojewoda podlaski w poniedziałek (19.10) podpisał decyzję o przekształceniu dwóch szpitali powiatowych w regionie: SP ZOZ w Bielsku Podlaskim i SP ZOZ w Augustowie. Dzięki temu liczba łóżek dla pacjentów z COVID-19 zwiększy się o 324, z których 11 będzie na intensywnej terapii. Ten proces będzie następował etapami, zgodnie z harmonogramem opracowanym przez obie placówki.

- Jeżeli chodzi o placówkę w Bielsku Podlaskim — ona dysponuje 173 łóżkami i od dzisiaj duża część z nich będzie dostępna, następne dojdą w kolejnych dniach. Podobna sytuacja jest z placówką augustowską, tam mamy tych miejsc powyżej 150 – pierwsze dla pacjentów z COVID-19 będę uruchamiane już dziś, kolejne do końca tygodnia. To są trudne decyzje, ale musimy je podejmować z uwagi na pogarszającą się sytuację epidemiologiczną – mówił w telefonicznym wywiadzie z Polskim Radiem Białystok wojewoda Bohdan Paszkowski.

Jak poinformowała dyrekcja obu placówek, pacjenci hospitalizowani wymagający dalszego leczenia zostaną przetransportowani do sąsiednich szpitali, a niewymagający – wypisani. Wstrzymane zostają przyjęcia planowe, ale wszystkie poradnie specjalistyczne, pracownie diagnostyczne oraz POZ funkcjonują bez zmian. W Augustowie będzie również prowadzona rehabilitacja oraz zgodnie z dotychczasowymi zasadami udzielana będzie pomoc pacjentom w zakresie nocnej i świątecznej podstawowej opieki zdrowotnej w przypadkach nagłych zachorowań – od 18.00 do 8.00 rano w dni powszednie i od 8.00 do 8.00 dnia następnego w niedziele i święta.

Pacjenci szpitali w Bielsku Podlaskim i Augustowie, którzy cierpią na inne schorzenia, nie zostaną pozbawieni specjalistycznej opieki medycznej. W przypadku pacjentów z augustowskiej placówki – pomoc zapewnią szpitale w Suwałkach i Grajewie, jeśli chodzi o pacjentów z Bielska – szpitale w Siemiatyczach i Hajnówce.

Proces zwiększania liczby łóżek dla pacjentów z COVID-19 i zabezpieczania świadczeń odbywa się we współpracy wojewody podlaskiego, Podlaskiego Oddziału NFZ, wojewódzkich konsultantów w poszczególnych dziedzinach medycznych, szefów placówek leczniczych oraz władz samorządowych. Sytuacja jest monitorowana na bieżąco, w razie potrzeby podejmowane są odpowiednie działania w trybie pilnym.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u