„Zabij to i wyjedź z tego miasta” nagrodzony w Wiedniu

Autor: Mat. prasowe PISF 2020-11-08 11:28:05

Współfinansowany przez PISF film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” autorstwa Mariusza Wilczyńskiego zdobył nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 58. Viennale. Ta pełnometrażowa animacja otworzy 20. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, jest również w Konkursie Głównym FPFF w Gdyni, a także będzie starać się o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

Na początku tego roku film Mariusza Wilczyńskiego miał swoją światową premierę na 70. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie, gdzie prezentowany był w nowej sekcji konkursowej Encounters. Następnie został uhonorowany wyróżnieniem jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, a także otrzymał nagrodę główną podczas 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie. Ponadto wygrał 11. Festiwal Cine Al Este de Lima w Peru.

Znalazł się również w konkursach imprez m.in. w Melbourne, Pradze, Adelajdzie, Montrealu, São Paulo czy japońskim New Chitose. Był także pokazywany na 45. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, gdzie uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects. Do polskich kin wejdzie 22 stycznia 2021 roku.

 

Powstawał przez 14 lat

Film Mariusza Wilczyńskiego, który realizowany był przez 14 lat, to przepełniony czułością dialog z duchami, blues na cześć przyjaźni, pieczołowite wskrzeszanie: ludzi, miejsc, dialogów, neonów, dźwięków, a nawet smużki papierosowego dymu. Autobiograficzny, przywołujący atmosferę peerelowskiego dzieciństwa i dorastania w potransformacyjnej, nabierającej kolorów Polsce – łączy poezję z surowym realizmem, żywych ze zmarłymi, nostalgię z godzeniem się ze stratą. Animacja Mariusza Wilczyńskiego to wzruszające pożegnanie z naznaczonym wojną pokoleniem jego rodziców, ale i przypomnienie, że rozmowa z tymi, którzy nas ukształtowali nie ma końca.

Postaciom z animacji głosu użyczyli m.in. Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego, rozbrzmiewa nie tylko w piosenkach, a sam film powstał z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy.

 

Fabuła filmu

Uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, bohater ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

Producentkami filmu są Agnieszka Ścibior (Bombonierka) i Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions). Koproducenci to: Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny, Instytut Adama Mickiewicza, EC1, Letko, Nolabel, Di Factory, Gigant Films.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u