Lubelskie pogotowie ma sześć nowych ambulansów

Autor: Lubelski UW 2020-11-23 10:13:35

Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe w Lublinie może pochwalić się nowymi pojazdami. Są to kolejne ambulanse zakupione ze środków własnych. Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 2,7 mln zł.

Na placu przed budynkiem Ośrodka Szkoleniowego Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie odbyło się uroczyste przekazanie do eksploatacji. Ks. Mirosław Ładniak poświęcił pojazdy. Symbolicznie kluczyki wręczyli wojewoda lubelski Lech Sprawka i marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski. W uroczystości uczestniczył także Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie oraz lekarze i ratownicy medyczni.
 
To znaczne wzmocnienie siły pogotowia w Lublinie, nie tylko w sferze leczenia covidowskiego, ale także przede wszystkim osób niezakażonych, dlatego też taka liczba karetek, świetnie wyposażonych, to ważny sygnał dla społeczeństwa o bezpieczeństwie – mówił Lech Sprawka.
 
Za walkę z koronawirusem, jak zaznaczył wojewoda, są odpowiedzialni wszyscy, zarówno mieszkańcy województwa, jak i całego kraju, bo tylko wspólne działanie może dać oczekiwane efekty. - Mam to wielkie szczęście, że w województwie lubelskim wszystkie podmioty, które funkcjonują w systemie zdrowia czują się odpowiedzialne, a przy znakomitej współpracy współtworzymy system walki z koronawirusem oraz zabezpieczenia tych pacjentów, którzy nie są zakażeni, bo to stanowi całość zadań, które powinniśmy realizować – powiedział.
 
Sześć nowych, kompletnie zabudowanych ambulansów sanitarnych typu C ma wyposażenie podstawowe, tj. pojazd bazowy i zabudowę pojazdu bazowego na ambulans sanitarny, podstawę pod nosze, nosze główne, transporter pod nosze. Trafią na podstację Śródmieście i Czechów, a także do Filii w Łęcznej i Kraśniku.
 
Karetki odpowiadają aktualnym normom europejskim i polskim, jeśli chodzi warunki techniczne oraz wyposażenie medyczne. Są zabudowane na bazie samochodu Mercedes Sprinter, posiadają automatyczną skrzynię biegów. Dzięki temu ich eksploatacja podczas interwencji na terenie miasta Lublin będzie bardziej efektywna.
 
To zakup z własnych środków – zaznaczył Zdzisław Kulesza, dyrektor Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego w Lublinie. - Pogotowie dba nie tylko o to, aby zabezpieczyć pacjentów, ale również o to, aby były środki na wymianę sprzętu, który się starzeje – dodał.
 

Ambulanse są w kolorze żółtym, co związane jest z rozporządzeniem ministra zdrowia, w myśl którego do 1 stycznia 2028 roku wszystkie pojazdy systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego mają być właśnie w tym kolorze. Zmiana koloru pojazdów ma na celu względy bezpieczeństwa, lepszą widoczność pojazdu w ruchu oraz potrzebę wyróżnienia pojazdów systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne od pozostałych karetek transportowych, często należących do firm prywatnych.
 
Pojazd może przewozić do czterech osób wraz z kierowcą w pozycji siedzącej oraz jednej osoby w pozycji leżącej, na noszach lub fotelu kardiologicznym. Zakupione pojazdy, wyposażone w najnowszy sprzęt, zapewnią nie tylko lepsze warunki pracy ratownikom, lecz również usprawnią dotarcie do pacjentów wymagających pomocy medycznej.
 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u