„Geniusze” z nagrodami na festiwalu w USA

Autor: Mat. prasowe PISF 2020-12-07 17:44:13

Filmowa biografia wybitnego polskiego matematyka Stanisława Ulama, późniejszego współtwórcy bomby wodorowej, zdobyła nagrodę Przewodniczącego Jury dla najlepszego filmu oraz Nagrodę Publiczności dla najlepszego filmu dramatycznego na 35. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Fort Lauderdale. Polska premiera, współfinansowanego przez PISF filmu „Geniusze” Thorstena Kleina, planowana jest na 2021 rok.

Jego światowa premiera odbyła się w styczniu tego roku na Festiwalu w Palm Springs. Następnie prezentowany był jako film otwarcia International Peace Film Festival in Pyeongchang w Korei, a ostatnio w ramach festiwalu AMPLIFY! w Wielkiej Brytanii.  Kolejną imprezą będzie festiwal filmowy w Cottbus, który odbędzie się w grudniu w formule online. Już wkrótce film trafi do dystrybucji m.in. w Ameryki Północnej, Francji, Chinach i Rosji. Agentem sprzedaży międzynarodowej jest firma Indie Sales.

Film „Geniusze” zrealizowano w koprodukcji: Niemiec (Dragonfly Films), Wielkiej Brytanii (Mirror Productions) i Polski (Shipsboy) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Telewizji Polskiej oraz Łódzkiego Funduszu Filmowego. Obraz wyreżyserował pochodzący z Niemiec Thorsten Klein, a główną rolę gra polski aktor Philippe Tłokiński, któremu partnerują m.in. Fabian Kocięcki i Mateusz Więcławek.

 

Fabuła filmu

To biograficzny film o życiu polskiego matematyka Stanisława Ulama, należącego do środowiska słynnej „lwowskiej szkoły matematycznej”, uczniu Stefana Banacha. Po obronie doktoratu w 1934 roku rozpoczął karierę naukową na najważniejszych europejskich uniwersytetach m.in. w Cambridge i Paryżu. W przededniu II wojny światowej uzyskał wizę amerykańską i niemalże w ostatniej chwili opuścił Lwów, zabierając ze sobą młodszego brata, Adama.

W Stanach Zjednoczonych dołączył do grupy naukowców pracujących w słynnym ośrodku badań jądrowych w Los Alamos, gdzie wspólnie z Edwardem Tellerem, prowadził zakończone sukcesem badania nad skonstruowaniem bomby wodorowej.

 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u