W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA ruszą szczepienia przeciwko COVID-19

Autor: Mazowiecki UW 2020-12-22 20:39:02

Szczepionka jest światełkiem w tunelu, coraz większym i bardziej pozytywnym. Wkrótce po świętach przystąpimy do Narodowego Programu Szczepień, który będzie największym zadaniem logistycznym, z jakim mierzymy się w dzisiejszych czasach – powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie (22 grudnia br.). Szpital ten, jako jeden z wielu, będzie wyznaczony do przeprowadzania szczepień w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciwko COVID-19.

Pierwsze dostawy szczepionek do szpitali planowane są przed południem 27 grudnia, a szczepienia dla personelu pracującego w podmiotach leczniczych odbędą się w ciągu kolejnych 4 dni. – Drugiego dnia świąt przyjadą do Polski pierwsze szczepionki. Prawdopodobnie już w pierwszym tygodniu stycznia Europejska Agencja Leków zatwierdzi drugą szczepionkę, firmy Moderna. Ją też mamy zamówioną – powiedział podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki.

Szef rządu zaapelował również o odpowiedzialność w trakcie zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. –Te święta mogą okazać się punktem zwrotnym. Zadbajmy o to, aby spędzić je w kameralnym gronie rodzinnym. Od naszej odpowiedzialności zależy, czy spędzimy te święta z bliskimi również w kolejnych latach – zaznaczył.

Prof. Waldemar Wierzba – dyrektor CSK MSWiA w Warszawie zapowiedział, że szpital jest gotowy do rozpoczęcia procesu szczepień. – Szpital w pełni profesjonalnie przygotował się do zaszczepienia wszystkich chętnych, którzy na tę szczepionkę się zdecydują. Mamy ogromne doświadczenie i znakomity zespół – podkreślił. Przekonywał również do zdecydowania się na przyjęcie szczepionki. – Wynalezienie szczepień to jest jedno z największych osiągnięć medycyny w historii ludzkości – zaznaczał.

Jak poinformował podczas konferencji szef KPRM Michał Dworczyk, do końca grudnia do Polski trafi kolejne 300 tys. szczepionek. Do końca stycznia łącznie 1,5 mln, co pozwoli do tego czasu zaszczepić ok. 750 tys. pacjentów. – W grupie 0, która obejmuje przede wszystkim personel pracujący w podmiotach leczniczych, do dzisiaj zgłosiło się 300 tys. osób do szczepienia, ale nabór cały czas trwa. Chcemy zaapelować, żeby wszyscy wykorzystali ten czas na zgłoszenia – dodał.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u