Rząd dofinansuje transport do punktów szczepień

Autor: MSWiA 2021-01-08 17:25:43

Samorządy włączą się w akcję informacyjną, a rząd dofinansuje gminom transport osób, które nie będą mogły samodzielnie udać się na szczepienie przeciwko COVID-19 – takie są ustalenia rozmów strony rządowej i samorządowej. O szczegółach poinformowali dzisiaj na konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef KPRM, Paweł Szefernaker, wiceszef MSWiA oraz Michał Kuczmierowski, prezes Agencji Rezerw Materiałowych.

Narodowy Program Szczepień jest ważny dla nas wszystkich, niezależnie od przynależności partyjnej - podkreślił minister Michał Dworczyk. 

Szef KPRM poinformował, że nasz kraj zakontraktował 60 milionów dawek szczepionki, co wystarczy dla 30 milionów Polaków. Do tej pory zostało zaszczepionych prawie 178 tys. osób, a ponad 204 tys. dawek szczepionki trafiło do punktów szczepień.

Współpraca rządu z samorządem

Wiceszef MSWiA przedstawił jak będzie wyglądało zaangażowanie samorządów lokalnych w transport do punktów szczepień oraz kampanię informacyjną o Narodowym Programie Szczepień. 

- Rząd będzie finansował dowóz osób z niepełnosprawnościami i mających problem z dojazdem do punktów szczepień w wysokości 80% średnich kosztów dowozu. Transport powinien być dostępny dla osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym oraz m. in. seniorów, mających problemy z dotarciem do punktów szczepień na terenach wiejskich i w miastach poniżej 100 tys. mieszkańców – przekazał Paweł Szefernaker.  

Wyliczone przez rząd stawki za przewóz jednej osoby niepełnosprawnej wynoszą: 75 zł w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców, w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców 65 zł. Stawka za przewóz osoby sprawnej ruchowo to 30 zł (tylko w gminach poniżej 100 tys. mieszkańców).

Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji zaznaczył, że część samorządowców uznała, że stawki ryczałtu rządowego wsparcia powinny być wyższe niż 80 proc., ponieważ koszty w niektórych miejscach będą wyższe niż oszacowane przez rząd. - Co do zasady stawki zostały przez większość zaakceptowane - dodał wiceminister Szefernaker.

Aktywne działania lokalne

Rząd i strona samorządowa ustaliły też, że samorządy aktywnie włączą się w akcję informacyjną o szczepieniach przeciwko COVID-19. Do seniorów zostaną wysłane m.in. informacje, a w lokalnej prasie pojawią się ogłoszenia o szczepieniach. 

W ciągu najbliższych tygodni w każdym województwie odbędą się spotkania powołanych przez wojewodów pełnomocników ds. szczepień z samorządowcami (wójtami, burmistrzami, przewodniczącymi rad gmin, powiatów). 

- Chciałbym podziękować za zaangażowanie w te kwestie, o których tu mówimy, stronie samorządowej. Jestem przekonany, że współpraca w tym ponadpartyjnym temacie powinna być na najwyższym poziomie – zwrócił się do samorządowców wiceminister Paweł Szefernaker.  

Więcej informacji na temat Narodowego Programu Szczepień jest dostępnych pod adresem: www.gov.pl/web/szczepimysie

© 2018 Super-Polska.pl stat4u