Gospodarka zaszczepiona na kryzys. Przedłużamy wsparcie dla polskich firm

Autor: KPRM 2021-02-02 19:59:08

Premier Mateusz Morawiecki poinformował o przedłużeniu programu bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł dla mikro i małych przedsiębiorstw. Zaapelował również o dalsze przestrzeganie obostrzeń. Polskie firmy, które z powodu pandemii musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność, mogą liczyć na dalsze wsparcie rządu. Według danych Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) wsparcie z państwowego budżetu dla przedsiębiorców na ratowanie miejsc pracy jest w Polsce największe w proporcji do PKB ze wszystkich krajów Unii Europejskiej.

1 lutego premier Mateusz Morawiecki udał się do śląskiego Zabrza, gdzie odwiedził firmę ZARYS. Przedsiębiorstwo to od ponad 30. lat z powodzeniem produkuje i sprzedaje sprzęt medyczny zarówno do Europy, jak i na inne kontynenty.

2,5 mld zł wsparcia dla polskich firm

Dziś mogłem zobaczyć, że polska firma zaopatruje bez przeszkód wszystkie szpitale i jednostki medyczne, które potrzebują sprzętu medycznego do walki z epidemią 

– powiedział premier Mateusz Morawiecki. 

Cieszę się, że jedno z większych polskich przedsiębiorstw, nie tylko produkuje i dystrybuuje na kraj, ale także na eksport

– dodał.

By pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać okres pandemii rząd podjął decyzję o przedłużeniu obowiązywania programu bezzwrotnych dotacji w wysokości do 5 tys. zł dla mikro i małych firm. To kolejne 2,5 mld zł z budżetu państwa polskiego na ratowanie tych przedsiębiorców. Program będzie obowiązywać także w styczniu i lutym. Wnioski można składać elektronicznie poprzez stronę praca.gov.pl.

Klucz do stopniowego otwierania gospodarki

Premier przypomniał również o związku między przestrzeganiem społecznych obostrzeń a etapowym otwieraniem gospodarki.

Potrzebne to jest po to, by w skuteczny sposób móc otwierać całą gospodarkę. Żeby przy otwarciu gospodarki cały czas zachowywać wymogi sanitarne, bezpieczeństwa i dystansu, maseczek i środków ochrony osobistej 

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

To jest kwestia podkreślana przez Radę medyczną. Strategia, którą proponujemy musi polegać na tym, że cały czas utrzymujemy wysoki poziom dyscypliny społecznej 

– dodał.

Szef rządu odniósł się również do prowadzonej od kilku tygodni akcji szczepień.

W ostatnich tygodniach pojawiła się pewna stabilizacja danych 

– powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Cieszę się, że szczepionki, które dystrybuujemy w tempie zależnym wyłącznie od dostaw dawek, są już dostępne w kilku tysiącach punktów. Cały czas ponaglam Komisję Europejską oraz instytucje europejskie, żeby w jak najszybszy sposób dawki szczepionki dotarły do Polski 

– dodał.

 

ZARYS International Group

Firma ZARYS działa od roku 1989 r. Powstała jako spółka rodzinna, a obecnie to spółka komandytowa. To w 100 proc. polski kapitał. Dziś firma zatrudnia ok. 200 pracowników.

Zajmuje się produkcją oraz sprzedażą sprzętu medycznego z wielu dziedzin medycyny ogólnej i specjalistycznej dla większości placówek medycznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

90% asortymentu firmy trafia do szpitali. Firma zapewniła m.in. sprzęt jednorazowy konieczny do wykonania szczepień przeciwko SARS-Cov-19. Strzykawki i igły za sprawą współpracy z Agencją Rezerw Materiałowych trafiły do hurtowni farmaceutycznych, a stamtąd do autoryzowanych punktów szczepień.

Firma ZARYS kładzie coraz większy nacisk na eksport. Jej produkty trafiają do 40 krajów. W 2016 r. forma otworzyła nowoczesne centrum logistyczne w gliwickiej strefie ekonomicznej. Stąd eksportuje produkty pod własną marką nie tylko do krajów w Europie, ale i na Półwysep Arabski oraz do Afryki.

We wrześniu 2020 r. firma zorganizowała dwa transporty środków medycznych (jednorazowe maseczki i lekarskie kombinezony) z Chin do Polski: Jumbo Jet lądował w Pyrzowicach, a Rusłan - w Rzeszowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u