Rok 2021 to nowa nadzieja dla polskiej gospodarki

Autor: KPRM 2021-02-04 17:09:30

Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, które zaproponowało kompleksową pomoc dla gospodarki w związku z pandemią koronawirusa. Dzięki szybkiej i adekwatnej do sytuacji reakcji naszego rządu, codziennie ratujemy kolejne miejsca pracy. Projekt Tarczy Antykryzysowej przedstawiliśmy już 18 marca, czyli kilkanaście dni od odnotowania pierwszego przypadku koronawirusa i kilka dni po wprowadzeniu stanu zagrożenia epidemicznego. Tarcza weszła w życie 1 kwietnia. Od tego czas przekazaliśmy firmom 182 mld złotych.

Polskie firmy, które z powodu pandemii musiały ograniczyć lub zawiesić swoją działalność, mogą liczyć na wsparcie rządu. Celem jest zapewnienie pracownikom stabilności zatrudnienia, a firmom możliwości rozwoju. Premier Mateusz Morawiecki udał się do Starachowic, gdzie odwiedził firmę Cerrad, która produkuje płytki gresowe.

Z dumą obserwujemy, jak z małych polskich firm tworzone są wielkie firmy, które konkurują z największymi w Europie. Tu też rząd pomaga poprzez Polski Fundusz Rozwoju

– podkreślił premier podczas wizyty w świętokrzyskiej firmie.

Pozytywne prognozy gospodarcze dla Polski

Dane wskazują, że już w czwartym kwartale tego roku mamy szansę przebić okres gospodarczy sprzed pandemii. Ostatnie prognozy Komisji Europejskiej są budujące.

Rok 2021 to nowa nadzieja dla polskiej gospodarki, z pomocą środków rządowych i zmian regulacyjnych. Będziemy wspierać polskich przedsiębiorców, by jak najszybciej odbudować polską gospodarkę. To jest realne, to jest możliwe a państwo polskie w tym pomoże

– podkreśla premier Mateusz Morawiecki.

Skuteczna pomoc udzielona polskim przedsiębiorcom

Skuteczność naszych działań potwierdzają dane. Do polskich firm trafiło już ponad 182 mld zł. Wsparciem objęliśmy już ponad 6,7 mln miejsc pracy. Tylko w grudniu 2020 r.  i styczniu 2021 wypłaciliśmy przedsiębiorcom blisko 22 mld zł. Dla porównania, rządowe pakiety antykryzysowe z lat 2008-2009 wynosiły ok. 9 mld zł.  

Prowadzimy ciągły dialog ze środowiskami, które najbardziej odczuwają skutki pandemii. Na bieżąco dostosowujemy instrumenty pomocowe, żeby jak najlepiej wspierać gospodarkę. Naszym celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków obecnego kryzysu i jak najszybszy powrót do gospodarczej normalności. Temu służą kolejne odsłony Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju, Tarcza Branżowa oraz pomoc udzielana przez Bank Gospodarstwa Krajowego i Agencję Rozwoju Przemysłu.

Przedłużenie programu bezzwrotnych dotacji do 5 tys. zł

Podjęliśmy także decyzję o przedłużeniu obowiązywania programu bezzwrotnych dotacji w wysokości do 5 tys. zł dla mikro i małych firm. Program będzie obowiązywać także w styczniu i lutym. Wnioski można składać elektronicznie przez stronę praca.gov.pl.

Rządowe wsparcie to realna pomoc dla firm – zwłaszcza tych najmniejszych, które nie mogą obecnie działać z powodu ograniczeń związanych z pandemią COVID-19.

Wsparcie dla nowych branż w ramach Tarczy Finansowej 2.0

Rozszerzamy wsparcie w ramach Tarczy Finansowej 2.0 Polskiego Funduszu Rozwoju dla mikro, małych i średnich firm. Chodzi o przedsiębiorców z 9 branż poszkodowanych przez sytuację związaną z COVID-19. Rozwiązania mają zapobiec znacznemu spadkowi przychodów i utracie płynności finansowej, a w konsekwencji zmniejszeniu ryzyka utraty miejsc pracy i bankructw przedsiębiorstw najbardziej dotkniętych przez ograniczenia związane z pandemią.

Wsparcie dla nowych branż wyniesie 750 mln zł. Pomoc rządu zostanie skierowana do przedsiębiorców prowadzących:

 • sprzedaż hurtową odzieży i obuwia;
 • działalność klubów sportowych;
 • naukę języków obcych;
 • sprzedaż detaliczną obuwia i wyrobów skórzanych prowadzoną w wyspecjalizowanych sklepach;
 • pranie i czyszczenie wyrobów włókienniczych i futrzarskich;
 • produkcję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych
 • postprodukcję związaną z filmami, nagraniami wideo i programami telewizyjnymi;
 • dystrybucję filmów, nagrań wideo i programów telewizyjnych;
 • nagrania dźwiękowe i muzyczne.

Tarcza Finansowa PFR dla Firm i Pracowników

Tarcza Finansowa PFR dla firm i pracowników jest programem wsparcia o wartości 100 mld zł skierowanym do mikrofirm (zatrudniających co najmniej 1 pracownika) oraz małych, średnich i dużych przedsiębiorstw.

Jego celem jest ochrona rynku pracy i zapewnienie firmom płynności finansowej w okresie poważnych zakłóceń w gospodarce. Program ma pomóc polskim przedsiębiorstwom powrócić na ścieżkę wzrostu po zamrożeniu gospodarki w czasie walki z koronawirusem.
PFR oferuje mikrofirmom i MŚP subwencje finansowe możliwe do uzyskania za pośrednictwem banków. Natomiast duże firmy mają możliwość skorzystania z kilku rodzajów finansowania dostępnego bezpośrednio w Polskim Funduszu Rozwoju.

Aktualne dane


Wartość Tarczy Finansowej to 100 mld zł, co stanowi 4,5 proc. polskiego PKB. W puli pomocy znalazło się 75 mld zł dla przedsiębiorców sektora MMŚP i 25 mld zł dla dużych firm.

Tarcza 1.0 PFR w liczbach

 • 60 976 868 835 zł  - taką kwotę wsparcia wypłaciliśmy za pośrednictwem banków (kwota wypłacona mikroprzedsiębiorstwom: 18,9 mld, małym i średnim firmom: 42,0 mld);
 • 340 069 - liczba mikro, małych i średnich firm, które skorzystały z Programu;
 • 3 132 631 - liczba pracowników zatrudnionych w tych firmach.

Tarcza 2.0 PFR w liczbach:

 • 35 mld PLN - wartość pomocy w ramach Tarczy Finansowej PFR 2.0;
 • 15 stycznia 2021 r. - początek przyjmowania wniosków;
 • 54 branż objętych Programem Tarcza Finansowa PFR 2.0

Tarcza 2.0 – poziom udzielonego już wsparcia (stan na 3.02.2021 r.)

 • 4 495 562 624 zł - kwota przydzielonych subwencji ogółem (subwencje dla mikrofirm - 2,13 mld zł, subwencje dla MŚP: 2,36 mld zł;
 • 28 869 - liczba firm;
 • 193 183 - liczba zatrudnionych.
   

Cerrad Sp. z o.o.

Firma Cerrad tworzy płytki gresowe i klinkierowe wpisujące się w nowoczesne trendy i odpowiadające najwyższym standardom – zarówno pod względem wzornictwa, jak i jakości.

Po wielu latach obecności na polskim i zagranicznym rynku firma zajmuje dziś jedno z czołowych miejsc w rankingu najdynamiczniej rozwijających się firm produkcyjnych w Europie. W 2018 roku Cerrrad zakończyła budowę trzeciego, w pełni zautomatyzowanego zakładu produkcyjnego w Starachowicach. W ramach inwestycji wartej blisko 120 mln złotych powstała jedna z najbardziej zaawansowanych fabryk płytek ceramicznych na świecie. Rokrocznie firma prezentuje ofertę produktową na najważniejszych międzynarodowych targach branżowych m.in.: Cersaie, Coverings, Cevisama, BAU, Eurobaustoff.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u