Minister Mariusz Kamiński wziął udział w uroczystościach pogrzebowych śp. Marii Czernek

Autor: MSWiA 2021-05-06 08:42:16

Była osobą przez lata zaangażowaną w rozpowszechnianie prawdy o Zbrodni Katyńskiej. To dzięki Pani Marii mamy piękne i ważne upamiętnienia Tych, którzy zostali zamordowani na Wschodzie - powiedział minister Mariusz Kamiński podczas uroczystości pogrzebowych śp. Marii Czernek, ostatniej wdowy katyńskiej, małżonki funkcjonariusza Policji Państwowej II RP zamordowanego przez NKWD.

Pani Maria Czernek została pośmiertnie odznaczona przez Prezydenta RP Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Podczas uroczystości pogrzebowych minister Mariusz Kamiński wręczył rodzinie zmarłej odznaczenie nadawane za wybitne zasługi w służbie państwu i społeczeństwu.

Szef MSWiA w swoim przemówieniu wspominał spotkanie z Panią Marią. - Miałem ten zaszczyt i wielką przyjemność spotkać się z Panią Marią z okazji Jej 100. urodzin. Bardzo dobrze pamiętam Jej ciepły uśmiech i otwartość na drugiego człowieka – powiedział.

Minister Mariusz Kamiński zaznaczył, że tysiące osób, w tym śp. Jan Borkowski, pierwszy mąż Pani Marii, zostało zamordowanych przez NKWD tylko dlatego, że byli Polakami, tylko dlatego, że byli funkcjonariuszami Policji. Podkreślił jednocześnie, że walka Pani Marii o pamięć o Zbrodni Katyńskiej była pięknym dziełem Jej życia. - Za to dziękuję Pani Marii i dziękuję Jej najbliższym, którzy wspierali Ją w tej działalności – powiedział szef MSWiA.

Pani Maria Czernek urodziła się 17 czerwca 1920 r. w Łodzi. W maju 1939 r. wzięła ślub z Janem Borkowskim, funkcjonariuszem Policji Państwowej. Niestety po zaledwie kilku miesiącach wybuchła II wojna światowa. Mąż Pani Marii wraz z innymi policjantami z garnizonu łódzkiego został wysłany na wschodnie tereny II Rzeczypospolitej. Po 17 września 1939 r. trafił do niewoli sowieckiej, a następnie do Obozu Specjalnego NKWD. Został zamordowany w siedzibie Obwodowego Zarządu NKWD w Kalininie (obecnie Twerze) w kwietniu 1940 r. Spoczywa na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.

Po wyzwoleniu Łodzi w styczniu 1945 r. Pani Maria rozpoczęła poszukiwania męża za pomocą Czerwonego Krzyża. W 1946 r. otrzymała od władz zaświadczenie uznające Pana Jana za zaginionego. Prawdę o Jego losie poznała jednak dopiero po przyznaniu się ZSRR do Zbrodni Katyńskiej w 1990 r.

Śp. Maria Czernek była członkinią Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. w Łodzi. Angażowała się w odkłamywanie historii narodu polskiego okresu II wojny światowej oraz tragicznego losu 22 tysięcy funkcjonariuszy zamordowanych w Zbrodni Katyńskiej. Przekazywała tą wiedzę kolejnym pokoleniom Polaków. Wielokrotnie uczestniczyła w lekcjach pamięci z uczniami gimnazjów i liceów. Brała udział w pielgrzymkach na Polskie Cmentarze Wojenne w Bykowni, Charkowie, Katyniu oraz Miednoje. Włączała się również w tworzenie miejsc pamięci o policjantach II RP na terenie województw łódzkiego i mazowieckiego (Łask, Zduńska Wola, Sieradz, Płock, Kutno i Andrzejów) oraz w Łodzi (tablica pamiątkowa na budynku Komendy Wojewódzkiej Policji oraz epitafium katyńskie w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego). Dzięki Pani Marii powstała w Łodzi pierwsza w Polsce Aleja Dębów Pamięci Policjantów II RP ofiar Zbrodni Katyńskiej. Współpracowała z organizacjami kombatanckimi, Rodziną Katyńską, Związkiem Sybiraków oraz stowarzyszeniami niepodległościowymi. 

Wielokrotnie uhonorowana odznaczeniami państwowymi i samorządowymi. Jako pierwsza otrzymała Krzyż Miednoje 1940 – odznaczenie przyznawane przez Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. W 2017 r. na wniosek Komendanta Głównego Policji otrzymała od Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji Złoty Medal Za Zasługi Dla Policji, natomiast w 2019 r. została uhonorowana Medalem Stulecia Utworzenia Policji Państwowej.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u