Uniwersytet Przyrodniczy z nowoczesnym centrum badawczo-wdrożeniowym

Autor: Lubelski UW 2021-06-05 08:28:56

W miejscu dotychczas funkcjonujących szklarni oraz starych zabudowań na terenie gospodarstwa doświadczalnego Uniwersytetu Przyrodniczego przy ul. Doświadczalnej, powstanie Centrum Badawczo-Wdrożeniowe i Dydaktyczne Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie. Inwestycja umożliwi precyzyjne sterowanie warunkami wzrostu i rozwoju roślin m.in. automatyczne sterowanie temperaturą, wilgotnością powietrza, fenotypowanie roślin i ich żywienie.

Dziś z udziałem wojewody lubelskiego Lecha Sprawki uroczyście wmurowano kamień węgielny pod budowę nowej placówki. - Beneficjentami tej inwestycji będą rolnicy, ale i wszyscy mieszkańcy naszego województwa, kiedy owoce funkcjonowania tego Centrum znajdą odzwierciedlenie praktyczne. To niezmiernie ważne, bo połączenie badań i rozwoju jest kluczowym zadaniem w strategii naszego kraju. Całej społeczności Uniwersytetu, na czele z Panem Rektorem, serdecznie gratuluję i dziękuję za tę inicjatywę. Życzę dalszego rozwoju uczelni. Uczelni, która wpisała się w rozwój nauki na terenie naszego województwa. Życzę świetlanej przyszłości ku pożytkowi mieszkańców województwa - mówił wojewoda.
 
Dysponowanie nowopowstałą infrastrukturą pozwoli na realizację prac badawczych, które do tej pory musiały być zlecane do realizacji w innych ośrodkach naukowych lub w szklarniach produkcyjnych.
 
- Ta inwestycja jawi się jako kolejne ważne wyzwanie i przedsięwzięcie, mające jasno określony cel – wzmocnienie innowacyjnych technologii w ogrodnictwie, czegoś, co już rozwija się prężnie w Uniwersytecie Przyrodniczym, ale potrzebuje tej nowoczesnej infrastruktury. Życzę stałych postępów i rozwoju tego ośrodka badawczo-naukowego – wielkiej znakomitej marki Lublina i Lubelszczyzny – podkreślał obecny na spotkaniu minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.
 
Budowa Centrum Badawczo-Wdrożeniowego i Dydaktycznego Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie będzie zespołem szklarni wielonawowych wraz z budynkiem zaplecza technicznego. Będą w nich prowadzone uprawy doświadczalne i badania naukowe. Szklarnia wielonawowa z wyposażeniem będzie stanowić zaplecze do badań naukowych i dydaktyki. Zostanie podzielona na mniejsze przestrzenie, co umożliwi równoległe prowadzenie kilkunastu niezależnych doświadczeń wegetacyjnych. Szklarnie będą wyposażone m.in. w automatyczny system sterowania światłem, klimatem, możliwość regulacji koncentracji dwutlenku węgla. W jednej nawie szklarni zostanie zamontowany system do cyfrowego diagnozowania i fenotypowania roślin. Dysponowanie nowoczesnym obiektem badawczo-dydaktycznym umożliwi też lepsze przygotowanie studentów z kierunków studiów w zakresie umiejętności praktycznych.
 
Budowa ośrodka wpisuje się w Strategię Rozwoju Województwa Lubelskiego na lata 2021-2030, która zakłada większe wsparcie naukowo-badawcze w zakresie rozwoju sektora Agro oraz gospodarki żywnościowej uwzględnieniem nowych trendów, zwłaszcza związanych z realizacją założeń Europejskiego Zielonego Ładu.
 
Planowany termin oddania obiektów do użytku to czerwiec przyszłego roku. Koszt inwestycji to ponad 14 mln zł.
 
Uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Centrum Badawczo-Wdrożeniowego i Dydaktycznego Innowacyjnych Technologii w Ogrodnictwie zakończyło otwarcie wystawy pn.: „Badania aplikacyjne źródłem innowacji”, mieszczącej się w Dworku Ziemiańskim, obok przyszłej inwestycji.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u