"Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" - otwarcie wystawy w Augustowie

Autor: Podlaski UW 2021-09-09 09:32:50

 Mam nadzieję, że wiele osób zapozna się z wystawą i będzie dla nich inspiracją, aby wiedzę w tym zakresie pogłębić - mówił wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski podczas wtorkowego (7.09) oficjalnego otwarcia plenerowej wystawy "Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej" w Augustowie. Ekspozycja została dzień wcześniej umiejscowiona na Rynku Zygmunta Augusta. Będzie tam dostępna dla zwiedzających do piątku (10.09).

Wystawa „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” składa się z 14 plansz, które opowiadają o odzyskiwaniu niepodległości miejscowości przynależacych dziś do województwa podlaskiego. Ma charakter wędrowny, a za swój początek obrała SejnyPrzeniosła się następnie do Suwałk, a od poniedziałku gości Augustów.

To już nasz trzeci etap realizacji projektu. Zaczynamy od końca, odnosząc się do wydarzeń historycznych odzyskiwania przez Polskę niepodległości w latach 1918-1919, ale chcieliśmy nawiązać m.in. do sierpniowego powstania sejneńskiego, czy rocznicy odzyskania niepodległości przez Suwałki

- powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, otwierając wystawę w Augustowie.

Parafrazując tytuł wystawy można nawiązać do zróżnicowanego czasu odzyskiwania niepodległości w miejscowościach naszego regionu. Wszystkie te wydarzenia łączyła aktywność społeczna, ponieważ mieszkańcy oczekiwali ogłoszenia niepodległości. Z tego względu powstawały liczne komitety społeczne, w oparciu o miejscowe elity, które dążyły do tworzenia zrębów instytucjonalnych polskiej państwowości. Powstawały różnego rodzaju rady, mające wypełniać sferę administracyjną. Towarzyszyła temu aktywność i działalność Polskiej Organizacji Wojskowej, polegająca na tworzeniu podstaw do przejęcia władzy. (...) Mieliśmy tutaj wiele postaci, wiele środowisk, które podjęły trud, aby polska państwowość mogła się odrodzić na terenie Augustowa i okolicznych ziem. O tym jest w skrócie nasza wystawa

- mówił wojewoda.

Sekretarz miasta Augustowa, Sylwia Zajkowska, w imieniu burmistrza Mirosława Karolczuka, przywitała wszystkich gości i zachęcała mieszkańców oraz turystów do odwiedzenia wystawy.

Cieszymy się, że miasto Augustów może uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Ta inicjatywa w znaczący sposób przyczyni się do popularyzacji współczesnego województwa podlaskiego. Nasze miasto jest zawsze otwarte na organizację wydarzeń, które promują wiedzę historyczną o naszym regionie, dlatego z wielką chęcią dołączamy do grona odwiedzających wystawę

- podkreśliła sekretarz Zajkowska.

Wicestarosta augustowski, Dariusz Jan Szkiłądź swoją wypowiedź rozpoczął od fragmentu patriotycznego wiersza Władysława Broniewskiego:

(...) "ta ziemia od innych droższa". Ta ziemia jest piękna przyrodniczo-kulturowo. Poza tym, że ma walory wizualne, artystyczne, ma w sobie wiele bólu i cierpienia. Myślę, że ta wystawa przyczyni się do tego, abyśmy mogli poznać, w jaki sposób nasi poprzednicy, nasi ojcowie, dziadowie, walczyli o tę ziemię, abyśmy mogli z niej dzisiaj korzystać, mówić w języku polskim, móc cieszyć się każdą chwilą spędzoną na tej ziemi

- mówił wicestarosta Szkiłądź.

Na koniec Piotr Niziołek, jeden z autorów wystawy, opowiedział o wystawie, a przede wszystkim nakreślił okoliczności odzyskania niepodległości przez Augustów. Zapowiedział również konkurs przez Muzeum Podlaskie w Białymstoku, polegający na zrobieniu zdjęcia na tle wystawy i udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie na stronie Muzeum Historyczne Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku na facebooku. Tam też znajduje się regulamin konkursu. Do wygrania jest karta podarunkowa o wartości 50 zł do wykorzystania w sklepach sieci Empik.

Kolejnym przystankiem wystawy będzie Grajewo. Ekspozycja będzie dostępna tam od piątku (10.09).

Wystawa jest realizowana w ramach projektu Wojewody Podlaskiego „Wiele dróg - jeden cel. Ku Niepodległej” we współpracy z Województwem Podlaskim oraz Muzeum Podlaskim w Białymstoku. Projekt został sfinansowany ze środków Wieloletniego Programu Rządowego „Niepodległa” na lata 2017 – 2022. Za jego stronę merytoryczną odpowiadali pracownicy Muzeum Podlaskiego w Białymstoku: Krzysztof Kossakowski, Paweł Okołot i Piotr Niziołek.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u