Blisko 11 tys. osób skorzystało z punktu paszportowego na Lotnisku Chopina w Warszawie

Autor: MSWiA 2024-01-08 09:02:32

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich podróżnych. Od 20 kwietnia 2023 r. do końca roku wydano dokładnie 10 874 paszporty tymczasowe. Najwięcej paszportów wydano w okresie wakacyjnym – w lipcu 1894 dokumenty, a w sierpniu 1846. Z kolei po świętach, wydawano przez trzy kolejne dni ponad 100 dokumentów dziennie. Rekordowy pod względem liczby wydanych paszportów był 14 sierpnia 2023 r., kiedy wydano 125 paszportów tymczasowych.

Dzięki sprawnej obsłudze naszego punktu paszportowego w ostatnich miesiącach udało się pomóc wielu osobom. Byli to m.in. rodzice, którym w ramach prezentu urodzinowego bliscy zafundowali wymarzoną podróż. Innej osobie wyjazd umożliwił obronę pracy doktorskiej. Tymczasowy paszport otrzymali także rodzice, którzy mogli dzięki niemu dotrzeć na ślub swojej córki oraz małżeństwo udające się w podróż poślubną.

Punkt paszportowy na Lotnisku Chopina w Warszawie

Paszport tymczasowy można wyrobić w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Przy złożeniu wniosku należy okazać ważny bilet lotniczy. Na miejscu pracownik punktu sprawdza tożsamość osoby, która ubiega się o taki paszport. Wykonywane jest też zdjęcie niezbędne do wyrobienia dokumentu.

Paszport tymczasowy jest ważny tylko przez określony czas (maksymalnie przez 365 dni), w zależności od indywidualnej sytuacji. Dzięki działającemu od 2022 roku Rejestrowi Dokumentów Paszportowych wniosek o wydanie paszportu tymczasowego jest generowany elektronicznie, a następnie podpisywany na urządzeniu do składania podpisu.

Paszport tymczasowy jest wyrabiany w sytuacji, gdy podróżny zgubi/zapomni paszportu lub dowodu osobistego, albo zostanie okradziony. W przypadku wyrobienia takiego dokumentu dla dzieci, niezbędna jest zgoda obojga rodziców.

Punkt paszportowy znajduje się na poziomie odlotów w strefie ogólnodostępnej Terminalu A Lotniska Chopina w Warszawie. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00-20.00. W punkcie znajduje się także Info Kiosk, w którym można zapoznać się ze wszystkimi informacjami na temat paszportu tymczasowego.

Paszport tymczasowy – najważniejsze informacje

Uzyskanie paszportu tymczasowego w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie jest możliwe w następujących sytuacjach, jeśli:

  • utracono / zapomniano paszportu / dowodu osobistego, albo został on ukradziony;
  • posiadany paszport lub dowód utracił ważność;
  • pasażer dysponuje ważnym biletem lotniczym.

Opłata za wyrobienie paszportu tymczasowego wynosi 30 zł. Płatność odbywa się wyłącznie kartą płatniczą w punkcie na Lotnisku Chopina w Warszawie. 

© 2018 Super-Polska.pl stat4u