Z miłości do tradycji i ziemi rodzinnej

Autor: Małopolski UW 2024-03-12 08:50:34

Koła gospodyń wiejskich podsumowują swoją działalność w minionym roku. Tradycyjne Zebranie Sprawozdawczo-Wyborcze zorganizowały panie z KGW w Niegowici. Specjalnym gościem zebrania była I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Aktywność społeczna i wkład w rozwój najbliższego środowiska to postawy, które są właściwe kołom gospodyń wiejskich. Mocno zakorzenione w lokalnej kulturze i tradycji ludowej niosą z pokolenia na pokolenie wyjątkowe wartości. Uczą jednocześnie, że od miłości i szacunku do małej Ojczyzny zaczyna się kształtowanie postaw obywatelskich – mówi I wicewojewoda małopolska Elżbieta Achinger.

Koło Gospodyń Wiejskich w Niegowici jest jedną z 25 kobiecych organizacji działających w gminie Gdów. Sama tradycja takiej formy współpracy kobiecej realizowana jest na tych terenach od pół wieku. Łącznie w ramach wszystkich kół w gminie zrzeszonych jest około 500 członkiń. Są wśród nich zarówno babcie, mamy, córki, jak i wnuczki.

– Działania, które są udziałem kół gospodyń wiejskich, mają wiele wymiarów. Jednym z najbardziej oczywistych jest podtrzymywanie obyczajów, choćby tych kulinarnych. Nieocenionym walorem pozostaje szeroko rozumiana integracja. Wiedza i doświadczenie przekazywane przez kolejne pokolenia kobiet oddziałują na całą lokalną społeczność, kształtując ją i ubogacając. Dziękuję Paniom za ten cenny dar – dodaje wicewojewoda Elżbieta Achinger.

Dzisiejsze spotkanie odbyło się w gościnnych progach remizy strażackiej OSP Niegowić. Z racji przypadającego wczoraj Dnia Kobiet druhowie obdarowali wszystkie panie drobnymi podarunkami. Nie zabrakło także serdecznych życzeń.

Źródło: https://www.gdow.pl/mieszkaniec/organizacje-pozarzadowe/kgw

© 2018 Super-Polska.pl stat4u