Małopolski Dzień Sołtysa w Kalwarii Zebrzydowskiej

Autor: Małopolski UW 2024-03-12 08:53:37

Sołtys to jedna z najstarszych funkcji społecznych w Polsce, której historia sięga czasów średniowiecza. W całej Polsce jest ich około 40 tysięcy. Swoje święto obchodzą 11 marca. W tegorocznych obchodach Małopolskiego Dnia Sołtysa w Kalwarii Zebrzydowskiej uczestniczył wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar. Obecni byli także senator Andrzej Pająk oraz marszałek województwa małopolskiego Witold Kozłowski.

Bycie sołtysem to bardzo odpowiedzialna funkcja, której sprawowanie nie ma ram czasowych. Dzięki Państwa zaangażowaniu nasze małe ojczyzny mogą się rozwijać. Za ten trud chcę dziś podziękować wszystkim małopolskim sołtysom. Życzę Państwu nieustającej satysfakcji z podejmowanych wyzwań i owocnej realizacji zaplanowanych projektów – mówi wojewoda małopolski Krzysztof Jan Klęczar.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą w intencji sołtysów i Ojczyzny w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej. Następnie odbył się uroczysty przemarsz do hali sportowej przy Zespole Szkół nr 1, gdzie rozpoczęła się dalsza część uroczystości.

*
Sołtysi są wybierani podczas zebrań wiejskich w tajnym, bezpośrednim głosowaniu na 5-letnią kadencję. Ich zadania definiuje ustawa z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym. Mają pośredniczyć w ważnych sprawach między urzędami gmin czy miast a mieszkańcami sołectw. Od 1 lipca 2023 r. osoby, które pełniły funkcje sołtysa przez 2 kadencje, mogą liczyć na dodatek do emerytury.

Więcej: https://lexlege.pl/ustawa-o-samorzadzie-gminnym/

© 2018 Super-Polska.pl stat4u