DZWON ŻYCIA ZAWISŁ W UNIWERSYTECKIM SZPITALU KLINICZNYM IM. FRYDERYKA CHOPINA W RZESZOWIE

Autor: Podkarpacki UW 2024-03-23 09:52:41

Uderza w niego pacjent, który pokonał chorobę nowotworową. W ten symboliczny sposób obwieszcza swój powrót do zdrowia i daje nadzieję na zwycięstwo osobom w trakcie terapii onkologicznej. Jako pierwszy podczas czwartkowej uroczystości w Dzwon Życia uderzył Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki.

Ceremonia bicia w dzwon po zakończonym leczeniu onkologicznym znana i praktykowana jest od wielu lat na całym świecie. Zapoczątkował ją w 1996 roku Irve Charles Le Moyne, amerykański kontradmirał marynarki wojennej. Na znak zwycięstwa z chorobą uderzył w okrętowy dzwon, a następnie podarował go szpitalowi w Teksasie, w którym się leczył.

– Dzwon Życia jest symbolem nadziei, wytrwałości i pokonywania trudności – mówiła Katarzyna Gulczyńska, prezes Fundacji „Pokonaj raka”. – Dźwięk dzwonu jest radosnym oznajmieniem tak dla pacjenta, jak i dla wszystkich, że kolejny etap walki został zakończony i nadeszły lepsze czasy.

Idea jest taka, aby Dzwon Życia zachęcał innych pacjentów i ich rodziny do wiary, że walka z rakiem jest możliwa i że warto dążyć do odrzucenia choroby. To również skłania personel medyczny do jeszcze większych starań w codziennej pracy na rzecz pacjentów.

– Jak wynika z obserwacji psychoonkologów takie symboliczne pokazanie światu swojej radości oraz współdzielenie jej z osobami, które towarzyszyły podczas powrotu do zdrowia, ma ogromne znaczenie dla pacjentów – zaznaczał dr n. med. Janusz Ławiński, dyrektor USK w Rzeszowie – I to zarówno tych, którzy wyzdrowieli, jak i dla tych, którzy wciąż przebywają na oddziałach onkologicznych. Niesie otuchę, nadzieję i daje wiarę, że nawet z tak groźnym przeciwnikiem można wygrać. Zatem warto walczyć, nawet jeśli leczenie wydaje się niekiedy ponad siły.

Jako pierwszy w Dzwon Życia w USK nr 1 w Rzeszowie uderzył Paweł Bartoszek, wicewojewoda podkarpacki.

– 11 lat temu zmagałem się z chorobą onkologiczną. Jestem żywym przykładem na to, że z rakiem można wygrać. To wyjątkowe uczucie móc zadzwonić – niech dzwon daje siłę do zwycięstwa i głosi dobrą nowinę – mówił.

W Polsce inicjatorem akcji jest pochodząca z województwa podkarpackiego, Katarzyna Gulczyńska prezes Fundacji „Pokonaj raka”, która przekazała już 12 Dzwonów Życia. Są one kupowane z części funduszy pozyskanych z 1,5 proc. przekazywanych przez podatników dla organizacji pożytku publicznego. Trafiają do szpitali w całym kraju.

Patronat nad wydarzeniem objęli: Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki, Władysław Ortyl, marszałek województwa podkarpackiego i prof. dr hab. n. med. Artur Mazur, prorektor Kolegium Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Fot. Uniwersytecki Szpital Kliniczny im. Fryderyka Chopina w Rzeszowie.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u