Alert ASF w Gdańsku

Autor: UM Gdańsk 2024-04-27 08:49:18

W związku z potwierdzeniem obecności wirusa ASF w Gdyni, Gdańsk podejmuje działania prewencyjne. Dążąc do zatrzymania rozprzestrzeniania się wirusa w naszym regionie wdrożone zostaną środki ochronne i intensywna kontrola. Wirus ASF (Afrykańskiego Pomoru Świń) nie stanowi zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt.

W Gdańsku nie odnotowano żadnego potwierdzonego przypadku wystąpienia u dzików wirusa ASF. Należy podkreślić, że wirus jest groźny jedynie dla dzików i świń, nie stanowi żadnego zagrożenia dla ludzi i innych zwierząt. Przenoszony może być przez ludzi i zwierzęta (na podeszwach butów i łapach). W związku z tym rekomendujemy ograniczenie spacerów na terenach leśnych. Rozprzestrzenianie się wirusa może spowodować duże straty w gospodarce (hodowli trzody chlewnej).

Rekomendujemy nie korzystanie z terenów leśnych.

W przypadku znalezienia lub zauważenia na terenie miasta martwego dzika, informację należy niezwłocznie zgłosić do Gdańskiego Centrum Kontaktu tel. 58 52 44 500 z podaniem dokładnej lokalizacji. Takiego zwierzęcia nie należy dotykać.

Sytuacja w Gdańsku jest monitorowana, a służby bezpośrednio współpracują z Powiatowym Lekarzem Weterynarii. Szczegółowe informacje dotyczące choroby znajdują się na stronie Wojewódzkiego Inspektoratu Weterynarii w Gdańsku.  

fot. www.gdansk.pl

© 2018 Super-Polska.pl stat4u