Psychologowie z UŚ będą realizować badania na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS)

Autor: mat prasowe UŚl 2024-05-14 08:36:43

W ostatnich dniach kwietnia Uniwersytet Śląski w Katowicach podpisał kontrakt z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na prowadzenie badań na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) podczas misji z udziałem polskiego astronauty. Badania będą realizowane przez zespół AstroMentalHealth kierowany przez dr Agnieszkę Skorupę z Instytutu Psychologii UŚ.

Po stronie Uniwersytetu Śląskiego zespół reprezentują również dr Dagna Kocur oraz dr Mateusz Paliga, prof. UŚ z Instytutu Psychologii UŚ.

W skład zespołu wchodzą również naukowcy i naukowczynie z innych ośrodków, prof. dr hab. Dariusz Galasiński z Centrum Interdyscyplinarnych Badań nad Zdrowiem i Chorobą Uniwersytetu Wrocławskiego, dr hab. Justyna Ziółkowska z Uniwersytetu SWPS oraz mgr Konrad Opaliński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Zespół zasilają również przedstawiciele spółki z o. o. Space is Moore, mgr inż. arch. Leszek Orzechowski i mgr inż. arch. Agata Mintus, która zarządza analogowym habitatem kosmicznym Lunares, w którym będą testowane procedury pomiarowe oraz będzie zorganizowana misja lustrzana do właściwej misji badawczej na ISS.

Celem badań jest monitoring zdrowia psychicznego i behawioralnego astronautów, analiza wydajności pracy oraz interakcji z naturą i środowiskiem technologicznym podczas misji kosmicznej. Naukowcy i naukowczynie chcą (1) zidentyfikować kluczowe cechy, które powinny być brane pod uwagę podczas selekcji i szkoleń astronautów (2) zdiagnozować najbardziej krytyczne fazy misji kosmicznego i zaproponować adekwatne programy wsparcia i interwencji psychologicznych.

Projekt realizowany jest w ramach Kampanii Badawczej Europejskiej Agencji Kosmicznej: Call for Polish activities to fly on ISS; Innovation Area: Human and Robotic Exploration.

Czas realizacji: 2024-2025.

Budżet projektu: 274 425 euro.

© 2018 Super-Polska.pl stat4u